Nisam dozvolila da mi nedostaju girosi i lazanje, jer većina jela na ovom svetu moze da ima svoju Low Carb verziju. Zato je Gyros moja preporuka za ovaj vikend (sledeći vikend definitivno prelazimo na lazanje) 🙂
Za svaki giros nam je obično potrebno: meso, lepinja, pomfrit, Tzatziki sos i povrće. Idemo redom, korak po korak i radimo onu verziju girosa koja se servira na tanjiru…
1. TZATZIKI SOS
Prvo se pravi sos, zato što mora da odstoji. Jedan veći krastavac se oljušti, odstrani mu se onaj srednji deo sa semenkama. Krupno se izrenda, posoli i stavi u cediljku iznad činijice da malo pusti vodu. Idealno je da stoji par sati.
Kada se ocedi, ubaci se u blender, sipa se 2/3 čaše jogurta, sok od manjeg limuna, jedan krupno seckani beli luk i ravna kašičica mirođije (bilo bi idealno sveže, ali i ona iz kesice odlično radi posao). Sve se dobro izblenduje.
Ovo sipati u činiju u koju ste već istresli jednu pavlaku, promešati i staviti u frižider da se dobro ohladi.
Obavezno u blender ide samo jogurt, jer je tečan i dobro se izblenduju sastojci. Da smo odmah stavili pavlaku bilo bi previše gusto za blender. Pavlaka se dodaje jer je naš jogurt ređi od grčkog koji se koristi za Tzatziki. Ako nešto preostane, može da se koristi i sutra. Preporučuje se i uz kuvano meso (posebno kuvanu teletinu).
2. MESO
Sećate se nekih tekstova na blogu gde sam napisala da sve što ide u rernu ide sa papirom za pečenje, jer je ribanje plehova dosadan, naporan i iritantan posao?
Ako savet do ovog trenutka niste poslušali, verujte mi na reč da je SADA pravi momenat. Posle ovoga stvarno ne želite da ribate pleh!
Kupite komad teletine i komad svinjetine od buta. Isecite šnicle debljine prsta (nikako ne smeju da budu tanke, ali ni debele kao taraba). Poređajte šnicle u pleh prekriven papirom za pečenje, sa razmakom između (razmak je zato što želimo da eventualna voda ispari odmah).
Svaku šniclu malo posolite, pobiberite i stavite alevu papriku. Okrenite i ponovite ovo isto na drugoj strani.
Rernu uključite na oko 180 stepeni i to samo gornji grejač. Kad se zagreje, ubacite pleh sa mesom na „gornji sprat“, što bliže grejaču. I kontrolišite situaciju. Želimo da se dobije reš pečena krckava kora, ali da meso ne izgori i ne osuši se previše. Cilj je da se ne peče dugo. Okrenite šnicle jednom ili dva puta u toku pečenja.
Kada procenite da je gotovo (tj. da površina ima onu karakterističnu boju mesa za giros), izvadite pleh, pustite da se sve malo prohladi i uzmite dasku za seckanje i najoštriji, kasapinski nož koji imate. Svaku šniclu isecite na što tanje listiće. Trudite se da sečete pod kosinom, onako kako režu čajne kobasice za slave 😉
Naseckajte sve šnicle i dobro zagrejte tiganj (nikako neki koji se lepi!). Ubacite meso u NEpodmazan tiganj i još malo ga osušite. Ovo mora da se uradi da bi što više ličilo na meso za giros. I deluje!
Gricnite malo, dok pripremite i ostale sastojke…
3. LEPINJA
Lepinje nisu problem. Lepinja NEMA! 🙂 Ipak, pošto nam pored mesišta treba i povrće, vreme je da regulišemo i taj deo (a, manje više – lepše izgleda kada se servira).
Otvorite frižider i zgrabite šta vam prvo padne šaka: tikvicu ili plavi patlidžan (ja sam imala plavi patlidžan). Isecite tanke listove (ne „papir“ tanke, nego normalno tanke), bacite na tiganj na kome ste rastopili malo maslaca. Što veći tiganj, to manje vremena uz tikvice, tj. patlidžan. Ispržite sa obe strane i posolite jako umereno.
Druga opcija je da čim izvadite meso iz rerne, dok je vruća, stavite u pleh novi papir za pečenje, naređate ove listiće i ispečete ih. Može i tako…
4. POMFRIT
Ni pomfrit nije problem. Ni njega nema. Ista procedura kao malopre. Treba nam još povrća. Opet otvorite frižider i dohvatite ili celer ili drške šampinjona.
Ver. 1 – Pomfrit od celera
Ovo se obavezno prži na maslacu. Bilo koji pokušaj da se promeni vrsta masnoće, a posebno po kušaj da se ovo ispeče u rerni, daje Fuj! rezultate!. Celer isecite kao sto bi sekli pomfrit od krompira, samo malo tanje. Ispržite na maslacu i dodate malo soli. Za mene ovo ima fenomenalan ukus! Meni se ukus ovog “pomfrita” jako dopada.
Ver.2 – Pomfrit od šampinjona
Ovde idu samo drške. Povedite drške iz kapica šampinjona, presecite ih na 2-3 dela, u zavisnosti od veličine drške. Bacite na maslac i ispržite. Pazite da tiganj ne bude prepun i da sve drške budu „u jednom sloju“ i da je tiganj extra dobro zagrejan. Inače će drškice biti kuvane, što nikako nije cilj. Pred sma kraj, malo posolite i dodajte kari. Budite oprezni sa karijem. Treba da se stavi jako, jako malo, smao zbog boje drškica, ali ukus i miris ovog začina nikako ne sme da dominira.
5. SERVIRANJE
U tanjir poređajte 3-4 parčeta „lepinje“ od povrća. Preko stavite meso, pa „pomfrit“. Zalite Tzatziki sosom i naređajte kolutiče paradajza ili polovine cherry paradajza. Preko svega ovoga naseckajte perca mladog crnog luka. U slučaju da imate nakon jela neki društveni život,koji uključuje i one koji nisu jeli perca od luka, imate opciju da:
- Izostavite perca
- Pratite moj primer i perca zamenite naseckanim sremušem (lišće koje ima ukus belog luka, zovu ga i „divlji beli luk“, ali nema posledica po okolinu nakon konzumacije) 🙂 🙂
Uvek spremite porciju više za sutra! Spakujte na tanjir samo „lepinju“, meso i „pomfrit“ i prekrite providnom folijom. Ne prelivajte sosom do služenja.
hvala za ideju! 🙂
…Lepinje nisu problem. Lepinja NEMA! 🙂 🙂 🙂
Ukusan predlog, ovih dana mi je u planu!
Sta mislis, jel bi piletina mogla da prodje umesto teletine i svinjetine?
Pomfrit od celera… Misli se na koren celera, jel?
Naravno! Samo uz pažljivije pečenje da ne bude previše suva.
Koren celera 🙂
Hi koliko li ovo ima kalorija? Mislim ovaj jedan giros? Zna li se?
Bitno je koje i koliko su kvalitetne kalorije. Znaci kvalitet a ne kvantitet.
Jer sve sto ne unesete ovim obrokom organizam ce traziti u sledecem pa u sledecem i tako u nedogled ako mu uskracujete kalorije svakako cete smrsati ali kada prestanete da mucite organizam i prestanete da brojite kalorije kilogrami se brzom brzinom vracaju. Poenta je pronaci adekvatan nacin ishrane koji nam odgovara. Jesti hranu koju volimo i u kojoj uzivamo a da ta hrana bude zdrava i ne preradjena. Kada u tome uspemo vrlo lako se regulise telesna masa. Dijeta je rezim ishrane a ne gladovanje i mucenje organizma.
Kao neko ko je živeo u Grčkoj mogu malo da vam ispravim tzatziki…. 1. krastavac se ne ljusti, već se koristi i kora. 2. ne mora da se koristi blender uopšte, može mikser, a može i viljuška/kašika 3. NANA uvek, pre nego mirođija, sveža naravno 4. s obzirom na tečnost iz krastavca ne treba jogurt, već samo pavlaka ( ili Bodri grčki jogurt) uz redukciju tečnosti…
Može, može 🙂 Sve varijacije su dobrodošle – od “glatkog” sosa do “robusnijeg” dipa 🙂
Ja pecem celer na svinjskoj masti i identican je tj i lepsi nego pomfrit od krompira. Pre sam pekla i na maslacu ali je neuporedivo bolji na masti.