Ako još uvek niste čuli, Lidl Srbija traži novog blogera s kojim će ostvariti jednogodišnju saradnju 😉 Imate vremena da se prijavite do 27.5.2019. u 23:59h – a fotografija hrane će biti bitna stavka.
Nadam se da ste se upoznali s procedurom prijave? Nije teško! Treba da okačite na Facebook ili Instagram sliku svog specijaliteta, napišete više o sebi i tom jelu, date kratak recept, tagujete Lidl Srbija i upotrebite tagove #LidlGastroZvezda i #LidlSrbija.
Sve je detaljno pojašnjeno u pravilniku konkursa, kao i u mom prethodnom tekstu. Molim vas da pažljivo pročitate šta treba da uradite i kako treba da izgleda prijava.
Moj današnji zadatak, sem da vam javim za ovej konkurs – jeste i da vas inspirišem jednim receptom 🙂
RECEPT: Dugo fermentisan hleb s maslinama i fetom (bez mešenja)
Do tada, evo od mene još jednog recepta za inspiraciju. Nije odabran slučajno. Naime, testa i kolačići – bilo šta s krckavom koricom i mrvicama – najbolje se fotografiše.
Takođe, fotografija hrane zahteva vreme i strpljenje – pa to zahteva i moj današnji recept. Već sam vam pisala o tome zašto su hlebovi od fermentisanog testa zdraviji i kvalitetniji – a sigurna sam da ćete uživati i u ukusu ovog hleba.
Sastojci:
- 400 g brašna
- 3 g instant kvasca
- 1 kašičica soli
- 200 g iseckanih crnih i kalamata maslina (miks ili samo jedne od njih)
- 200 g fete iseckane na kocke
- 1 kašika origana
- 375 ml hladne vode
- masinovo ulje, so, biber, čili & cherry paradajz (za serviranje)
Priprema:
Izmešajte u dubljoj činiji brašno, so, origano i kvasac. Sir i masline stavite na papirne ubruse da se dobro ocede od viška vode. Kad su prosušeni, prespite ih u istu činiju, tako da se masline i sir oblože brašnom. Polako dodajte vodu i mešajte varjačom ili silikonskom špatulom. Prekrijte providnom folijom i kuhinjskom krpom i ostavite da fermentiše u frižideru najmanje 12 sati (može i do 18 h).
Nakon fermentacije, uzmite posudu slične veličine i malo je namažite maslinovim uljem, pa na njega sipajte malo brašna. Prespite sada naraslo testo u ovu drugu posudu i ponovo prekrijte providnom folijom i kuhinjskom krpom. Ostavite da fermentiše na sobnoj temperaturi još 2 sata.
Nekih pola sata pre nego što ćete peći hleb, rernu zagrejte na 240 stepeni i u nju ubacite posudu s poklopcem, dovoljno veliku da se u njoj peče hleb. Možete koristiti i duboku šerpu koja sme u rernu i poklopiti je nekim manjim plehom. Bitno je samo da i posuda i poklopac budu dobro ugrejani u rerni. Tako će se tokom pečenja stvoriti para i hleb će lepo da naraste. Dobro je i da šerpa bude deblja, jer pri vađenju iz rerne neće moći da se ohladi, ali može da se upotrebi i tanja šerpa – samo imajte ovaj detalj u vidu.
Kad je posuda dobro ugrejana, izvadite je pažljivo i stavite u nju papir za pečenje. Prespite testo unutra, spustite vreo poklopac, pa pozicionirajte šerpu na sredinu rerne. Pecite poklopljeno 30 minuta. Kada skinete poklopac, pecite još 15-20 minuta. Izvadite hleb iz rerne i stavite ga na žicu da se hladi. Nemojte da ga sečete bar 1 sat, dok se ne ohladi (idealno 2 sata). Poslužite hleb uz cherry paradajz i začinjeno maslinovo ulje.
Još jednom, posetite LIDL SRBIJA FB Page i pročitajte pravila konkursa! Detaljno i pažljivo!
… o hrani znam relativno malo (osim da je pojedem i da kazem da mi se dopada, hvala) a o fotografiji znam ponešto, sakupljeno u poslednjih više od 30 godina prvo zanimanja a potom i profesionalnog bavljenja…ne bih se slozio da je DSLR jedini optimalni izbor za ‘food photo’; danas su napr mirorless aparati dosli na nivo i kvaliteta i ‘user experience’ koji se dobija od DSLR, u nekim elemetima su ih i nadmasili; takođe dobri prosumer fotoaparati daju pogotovu za online upotrebu odlicne rezultate. To kaze neko ko koristi iskljucivo DSLR poslednjih 15 god i ima 3 komada trenutno. Ako pri fotografisanju iz ruke koristis Tv (prioritet brzine zatvaraca) sto je dobar izbor, onda imas manji izbor kontrole “zamucenja” pozadine odnosno dubinske ostrine… ja bih napr preporucio M rezim sa promenljivim ISO, probaj 🙂 .. suma sumarum, text je ocekivano dobar i ‘lak za varenje’ za nekog ko tek treba da pocne da se zanima fotografijom hrane… najteze je poceti. Ili da se ne zanima previse a da pravi fotografije sa kojima je zadovoljan i autor i publika
Hvala 🙂 Dajem prednost DSLR iz jednog bitnog razloga: svako ima nekog prijatelja koji ima DSLR i može da pozajmi i uči na njemu. Da nemam aparat, iz glave bih izvadila listu od oko 15 prijatelja. A ne znam nikoga ko ima mirrorless. Kada je oprema u pitanju, nikada ne kupujem ono što nisam isprobala u više različitih verzija – ali to sam samo ja 🙂
Odlican je tekst. Vrlo pitko i informativno
Hvala, nadam se da će neki saveti biti ubrzo upotrebljeni 🙂