Nisam nikada bila u Japanu i ne znam da li ću otići, jer me letovi avionom duži od 3 sata jako unervoze, pa je moj rekord 3.5 sata letenja 🙂 Ipak, otišla ikada tamo ili ne – običaji i hrana mi ostaju dostupni i na daljinu.
Od onog starog teksta o pravljenju sušija, dogurala sam do ozbiljnih i prilično autentičnih video recepata za suši, a poigrala se rolnicama i pohovanjem u njihovom stilu. Zanimljivi su, jer su stvarno autentični i drugačiji.
Neizostavno, tokom svojih gastro-eksperimenata, zaljubila sam se u ukus Matcha čaja.
Ne baš da umem da ga spremim onako kako ga u Japanu tradicionalno pripremaju, ali ga spremam na svoj način: ubacujem u kolače, poput ovog neodoljivog jesenjeg. Ili napravim Matcha-Latte s kokosovim mlekom.
Tvrdim da je Matcha-Latte jedan od najzdravijih toplih napitaka koje možete da popijete!
Sakura i dolazak proleća u Japanu
U Japanu, cvetovi trešnje su jako važni i zovu ih sakura. Oni simbolišu proleće i obnavljanje – a njihov kratak životni vek od samo 2 nedelje navodi ljude da im već vekovima posvećuju posebnu pažnju, okupljajući se pod drvećem trešnje koja cvetaju. Ovaj običaj se naziva hanami i u bukvalnom prevodu znači “posmatranje cvetanja”.
Sem što se ljudi okupe i druže, oni takođe upoznaju i nove prijatelje pod drvećem trešnje. Sve je tada posvećeno sakuri – od tekstova na blogovima, preko važnih vesti, specijalnih menija u restoranima punih roze jela… Mesta u restoranima koja imaju pogled na procvetale trešnje postaju skuplja i traženija.
Ovo je preko 1000 godina nacionalna strast u toku dana – pa i noći 😉 Posebno romantičnim smatra se odlazak s partnerom pod procvetalu trešnju noću. Noćni hanami takođe ima ime i zove se: yozakura.
Divno, stvarno… Nego šta ćemo mi koji nismo otišli do Japana pod trešnju da uživamo u lepoti sakure i totalnoj romantici?
Ja kažem: hajde da se snađemo i smislimo nešto pogodno za lokalne uslove! 😀
Pod drvetom lipe & na polju lavande
U Srbiji, dolazak leta i novi ciklus života obeleže lipa, jagode i trešnje. Jednom sam napisala: proleće je kad napolju miriše lipa, a u stanu jagode 🙂
A ono što ponekad zaboravimo jer nam u gradu nije baš uvek ispred nosa jeste lavanda. Lavanda ima dug ciklus cvetanja pa se prvi mirisni cvetovi mogu naći već u maju, dok je najintenzivnije cvetanje u julu.
Neki je koriste da oteraju moljce, neki je stave u vrećicu pod jastuk jer ima umirujući miris – dok oni koji se razumeju u čakre tvrde kako je ljubičasta boja lavande ista kao boja krunske čakre. Ta sedma, krunska čakra je ona u kojoj se kosmčka mudrost sreće sa našim duhom i telom. Zato smatraju da je lavanda stvorena da isceli duh i telo, pomogne nam da nađemo harmoniju i balans.
Od oko 30 vrsta lavande koje mogu da se nađu kod nas, sve su jestive. Neke su samo pogodnije za kulinarstvo od drugih. Prvo što je važno jeste da nisu bile tretirane pesticidima, pa je zato najbolje naći smoniklu lavandu ili onu gajenu upravo za kulinarsku upotrebu. Za najbolju gastro-lavandu važi Lavandula x intermedia, koja jelima pruža nenametljiv i lagan miris.
Dakle, čak i kada je Japan daleko, i mi možemo da imamo biljčice i namirnice za neku našu ceremoniju kojom bismo proslavili dolazak leta:
- imamo romantičnu priču o lavandi – biljci karakterističnoj za naš početak leta
- imamo gde da nabavimo i Matcha čaj
Recept za letnji kolač (veganski – bez jaja i mleka)
Znate šta mi se sviđa kod ovog recepta za prvi sloj s Matcha čajem?
To što je toliko dobar da može da se napravi zasebno – kao Matcha kolačići. Imajte i to u vidu kada vas bude mrzelo da pravite sva tri sloja 🙂
Sastojci za Matcha koru:
- 150 g belog pšeničnog brašna #dmBio
- 80 g šećera od šećerne repe #dmBio
- prstohvat soli
- 2 kašike kokosovog ulja #dmBio (na sobnoj temperaturi)
- 3 kašike putera od indijskog oraha #dmBio
- 1 kašičica Matcha čaja #dmBio
- 1 dl vode
Uključite rernu na 180 stepeni. Izmešajte suve sastojke: brašno, šećer i Matcha prah. Ubacite kokosovo ulje i puter od indijskih oraha, pa izmešajte prstima (ja sam nosila rukavicu i začas se izmeša). Treba da se dobiju sitne mrvice, da bude skoro kao pesak. Tek onda se doda voda i izmeša takođe rukom. Masa se rasporedi da bude oko 1 cm debela i peče. Budite pažljivi tokom pečenja koje traje oko 25 minuta da kora ne potamni. Ja sam pekla u kalupu koji ima oko 17 cm u prečniku (imam obruč koji se podešava od 16-32 cm).
Imajte u vidu da se dobro ohlađen kolač lako seče i vadi iz kalupa, pa možete odmah da koristite bilo koju posudu manjeg prečnika (16-18 cm) i visokih ivica, u kojoj biste završili kolač.
Sastojci za mus od tofu sira i malina:
- 200 g tofu sira #dmBio (prirodni, nezačinjen)
- 1 biljna pavlaka za kuvanje #dmBio, 200 ml (soja, pirinač ili ovas – po izboru)
- 1 kesica želatina – ili biljnog želatina za vegansku i posnu verziju (agar)
- 100 g džema od malina #dmBio
- 100 ml matičnog soka od nara #dmBio
- 2 kašike agave sirupa #dmBio
Ubacite sve sastojke u blender i blendujte nekoliko minuta da postane kremasto. U slučaju da imate slabiji blender biće potrebno malo više vremena. Sada sve prespite u šerpicu i prokuvajte. Dužina kuvanja zavisi od želatina koji ste odabrali. Ako radite vegansku verziju i koristite agar ne zaboravite da se pravila za agar i želatin razlikuju.
Agar se kuva par minuta i steže na sobnoj temperaturi, a želatin ne mora da se kuva već je dovoljno zagrejati masu/tečnost, ali se želira tek u frižideru. Sipajte masu preko Matcha kore kada se malo prohladi pa ostavite u frižideru da se stegne, bar oko sat vremena.
Sastojci za žele od matičnog soka i lavande:
- 1/2 kesice želatina ili agara
- 170 ml vode
- 30 ml matičnog soka od nara #dmBio – ili drugog odgovarajuće boje, poput bistrog soka #dmBio jabuka i ribizla
- 2-3 kašike agave sirupa #dmBio
- cvetići lavande za ukrašavanje želea
Sipajte u šerpicu sve sastojke i pustite da masa provri (želatin ne kuvate, a agar kuvate prema uputstvu s kesice). Ostavite da se malo prohladi, taman da možete da držite prst unutra – ovo je jako važno kako se na bi rastopio prethodni sloj. Kada je prohlađeno, naređajte lavandu na stegnuti sloj od tofua i malina – pa polako da se cvetići ne poremete (kutlačicom) sipajte tečnost preko. Ostavite u frižideru da se kolač potpuno stegne i secite kao tortu, na kvadrate, trougliće – kako god jer se lako seče, kao što sam već naglasila.
Eto – nije teško… Sada ostaje samo da odaberete osobu kojoj biste spremili ovaj kolač s lavandom. Za poseban prolećni efekat, pojedite ga pod drvetom lipe 😉
Rekla bih da to može da bude yozakura za naše klimatsko područje 😀
Naručujem odmah dva!
#neznamsamdanapravim