Lepinjica bez brašna za 3 minuta – bez glutena i s malo ugljenih hidrata

Na Low Carb dijeti ste i ubili biste za sendvič? Ne smete da jedete gluten?  Ili jednostavno želite da probate nešto novo i prilično ukusno? Onda ste na pravom mestu! 🙂

U moru mojih recepata za specijalne prilike – redovno zaboravljam da napišem nešto što je brzo, praktično i jako jednostavno. A ne znam šta postoji brže od ovih Low Carb lepinja.

Recept za jednu lepinjicu:

  • 1 jaje veličina B (dakle manje)
  • 2-4 kašike vode
  • kašika maslinovog ulja
  • trunka soli
  • 1/2 ravne kašičice praška za pecivo
  • 3 kašike brašna od semenki po izboru (o ovome ću više kasnije)
  • semenke po izboru za posipanje (ne mora)

Umutite u činijici jaje, dodajte mu vodu i ulje, zatim sve ostale sastojke. Izmešajte ručno. Podmažite kalup za sufle prečnika oko 10-11 cm – a svakako i bilo koja široka šolja za čaj ili manja činijica može da posluži. Prespite, najbolje silikonskom špatulom, masu u kalup/šolju. Ako posipate nekim semenkama (susam, kim, mrvljeni lan…) sada to uradite.

Pecite u mikrotalasnoj oko 3 minuta na jačini od 800. Možete korititi i rernu, ali je mikrotalasna brža varijanta koja odlično obavi posao.

  • Ako ste stavili manje vode i pekli duže, lepinja će biti kompaktnija i krckavija (u nekim kombnacijama ivice liče na tost)
  • Ako stavite više vode i pečete manje, lepinja će biti vazdušasta, meka i više naraste.

Izbor brašna od semenki

Brašna ili kako ih neki proizvođači nazivaju “proteina” imate u svakoj prodavnici i zdravoj hrani.

Ona od semenki suncokreta, lana i susama su prilično pristupačnih cena. Brašno od semenki bundeve je nešto skuplje. Najskuplje je brašno od badema. Mogu da se nađu još i kokosovo i od slačice.

Kada se ulje ocedi iz semenki hladnim postupkom ceđenja, ostaje masa koja se suši i sitno melje u brašno. Ova “brašna” su puna proteina i vlakana, a imaju jako malo skroba (ugljenih hidrata uopšte).

Dakle ovo nisu samlevene semenke – već obezmašćene, pa samlevene semenke. To ne možete da napravite kod kuće. Ova brašna od semenki prave proizvođači ulja, a kod nas su najpoznatiji Ecovital, Granum i Lučar. I svi imaju naručivanje preko svojih sajtova ako vas mrzi da šetate po gradu i tražite ih.

Sjajna su za proteinske i Low Carb stilove ishrane, kao i za sportiste i dijabetičare. O osobama koje boluju od celijakije tek da ne pričam – jer su lako rešenje kada su u gostima ili žele nešto da smažu na brzinu.

Razlike u ukusima

Možete da praviti slatku i slanu lepinju.

Slatka lepinja bi bila od bademovog i kokosovog brašna (tj. kokosovog proteina) – a samo treba izbaciti so. Vodite računa da kokosov protein upija 2-3 puta više tečnosti od ostalih!

Ako koristite samo njega, umesto 3 kašika, biće dovoljna samo 1 ili 1.5 kašika. Eksperimentišite imajući u vidu da masa koja ide u mikrotalasnu treba da ima lepu strukturu testa, skoro kao neko mekše klasično testo – recimo ono za princes krofne. S tim bih mogla da uporedim 🙂 Neka vam to bude vodilja. Najgore što može da se desi je da uprotpastite 2-3 jaja i nekoliko kašika ovog brašna dok se ne naučite.

Slatke lepinje se filuju maslacem ili namazima od badema, indijskog oraha ili kikirikija. A na njih se ređaju jagode, banana, maline – pa čak i trunka rendane crne čokolade 😉

Što se slane lepinje tiče, jednostavno se držite recepta koji sam dala na početku. Sve dok nema kokosovog proteina u priči – mere koje sam napisala će važiti. Svakako ima malih oscilacija kada radite različite kombinacije – neke budu gušće, neke ređe i mekše, čak i uz istu količinu vode.

Radi se o različitim količinama bljnih proteina u ovim brašnima koje idu od 36% pa čak i do 52%, a protein vezuje masu. Takođe, različita vlakna upijaju različite količine vode. Očito, treba da naučite da dozirate vodu i podešavate “mekoću testa” ako želite uvek isti efekat. A to stvarno nije teško…

Obično mi tvrđe ispadnu lepinjice u koje stavljam više lanenog proteina (brašna), a najmekše one s bademovim brašnom. Čak i jedna kašika bademovog napravi razliku u finoći testa.

  • Omiljena kombinacija za klasične sendviče mi je 2 kašike bademovog i 1 kašika brašna slačice
  • Za zelenu boju testa spajam 1 kašiku suncokretovog brašna sa 2 kašike bundevinog (za sendvič s avokadom i dimljenim lososom, saviršeno)
  • Za burger bih išla na po kašiku brašna susama, lana i slačice

Ovo su samo neki predlozi – a vi, nakon što isprobate, javite svoju omiljenu kombinaciju 🙂

12 Komentara

  • Pozdrav,
    Koja je temperatura i dužina pečenja, ako se peče u klasičnoj rerni?
    Hvala unapred 🙂

    • Ovo nikada nisam pekla u rerni, ali iz iskustva sa Low Carb slanim galetama koje su sličnog sastava – ne bih išla iznad 180 stepeni i mislim da im je 10-15 minuta više nego dovoljno – ali svakako treba pratiti situaciju. Ja sam od onih što više gledaju u hranu nego u sat 🙂

      Kao što sam napomenula, sastav i gustina mogu da variraju i potrebna je neka praksa da bismo izvukli ono što volimo – a neko voli krckavo, neko vazdušasto… neko reš pečeno, a neko laganije pečeno…

  • Draga Majo,
    Hvala puno na svim receptima.

    Ja silom prilika pratim keto i LCHF recepte, u kojima vrlo često navode da sami prave badovo brašno od blanširanih pa samlevenih badema.

    Da li se Vaš komentar na pravljenje brašna odnosio samo na semenke ili i na orašaste plodove?

    Hvala unapred i svako dobro.
    Pozdrav!

    • I na semenke i na orašaste plodove.

      Inače, u nekim receptima je moguće da se zameni brašno sa mlevenim semenkama/orašastim (uz smanjenje kolčine vode, dodavanje psilijuma i slično) – ali u nekim receptima to jednostavno ne bi uspelo.

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро