Par puta sam dobila pitanje od čitateljki kako negujem lice i da li imam neke omiljene preparate. Pitanja su mi bila super jer volim kozmetiku i sem masaže lica koju sam ranije preporučila, imam još jednu rutinu za koju mislim da deluje bolje od bilo kog pojedinačnog preparata. Spremite se na vreme da ovo isprobate već narednog vikenda – jer stvarno vredi 🙂
Ja ne verujem u jednu jedinu pomadu – pa koliko god da je dobra, skupa i kvalitetna. Jednostavno smatram da to nije dovoljno. Ne verujem ni u povremene kozmetičke tretmane jer odlazak u salon jednom mesečno ili ređe takođe ne može da bude dovoljan. Zato verujem u rutinu i proceduru koja se (uz ostale stvari u skladu sa individualnim potrebama) odradi jednom nedeljno kod kuće i izgleda kao pravi kozmetički tretman u “light varijanti” sa identičnim fazama:
- Uklanjanje nečistoće
- Piling
- Čišćenje pora
- Hidratacija i/ili hranjenje
Imam neku svoju kolekciju proizvoda koje koristim za taj vikend ritual ali me je svakako obradovala ponuda iz Gerovitala da isprobam i njihove proizvode. Nakon proučavanja proizvoda na sajtu, selektovala sam na osnovu svog iskustva i navika one proizvode za koje sam predpostavila da se najbolje uklapaju u moj režim – i nisam ni malo pogrešila izboru.
Uklanjanje nečistoća s lica
Ako se ušlo u neke godinice, bez obzira na tip kože, ja uvek glasam za masna mleka za skidanje šminke. Mada je moja koža mešovita, već godinama koristim jako masna mleka i negujem kožu kao zrelu. Upravo zbog te moje sklonosti odabrala sam da isprobam klasično Gerovital hranljivo mleko i doslovce me je oduševilo. Od mirisa do karakteristike “masno da masnije ne može biti”.
Ovo mi je jako važno jer podnosim kada moram i nakon “slabog” mleka da stružem maskaru koja je ostala oko očiju (kožu oko očiju trljam samo kao mi nešto upadne u oko). Skoro sam upravo zbog toga “izgrdila” drugaricu koja ima običaj da mleko stavlja na vaticu i briše šminku oko očiju… Ja veću količinu mleka za čišćenje dobro umasiram u celo lice dok ne rastopim svu šminku a onda sve to perem je pod mlazom mlake vode specijalnim mekim sunđerom za lice. Lice ubacim pod česmu – umesto onog blagog “pljuskanja vodom” koje ne smatram dovoljnim. A sapun – on naravno služi samo za pranje sunđera 🙂
Znam da većina mladih devojaka sa masnom kožom ima “potrebu” da je isušuje dodatno agresivnim čistačima lica i to onim užasnim preparatima koji su kao za svaki dan i u sebi sadrže piling – a onda sve to dokrajče losionima s alkoholom. Njima bih preporučila da pronađu mleko za skidanje šminke koje je u skladu sa masnim tipom kože i izbace ta preagresivna sredstva iz upotrebe (ovo mleko koje sam ja probala nije za masnu i problematičnu kožu).
Piling kože
Džabe ste kupili najbolju kremu na svetu koja vam savršeno prija ako je površinski sloj kože potpuno zapušen mrtvim ćelijama a pore su prepune jer nije palo čišćenje pora poslednjih par nedelja ili meseci (ovo posebno veži pri povratku s letovanja). S druge strane, guljenje pilinzima sa zrncima je za mene veliki no-no. Mislim da ga OK podnose samo mlađe osobe sa normalnom kožom koje su pronašle dovoljno nežan piling sa zrncima – a one koje imaju bubuljice bi i te kako morale da znaju da je za njih piling sa zrncima zabranjen proizvod! Zrnca grebu kožu i rasejavaju probleme po licu.
Pošto mrzim da se gulim mehaničkim pilinzima, od pilinga volim samo hemijske – voćne kiseline od 25-35% dva puta godišnje po 10 tretmana – ili za redovnu upotrebu enzimske pilinge. Za enzimske pilinge na moju veliku žalost puno žena i ne zna a zapravo se radi o elegantnoj kremici koja se namaže, blago umasira i ostavi da deluje. Naravno ispere se tako što se glava opet ćušne pod vodu i uz upotrebu onog sunđera (on primarno i služi za skidanje maski s lica) – i dobije se glatka očišćena koža 🙂
Od proizvođača enzimskih pilinga sa normalnim i razumnim cenama znam samo za dva. Prvim koji sam imala ranije nisam baš bila zadovoljna zbog preterano suve strukture teške za razmazivanje – i sada sam probala Gerovital enzimski piling koji je odradio isti posao samo uz mnogo lakše razmazivanje.
Čišćenje pora
Ovo mi je jako bitno jer kao što sam pomenula, lice negujem proizvodima koji su anti-age i ponašam se kao da nemam mešovitu kožu. Zato vodim računa da uvek imam neku masku za čišćenje pora koja mora baš, baš da mi prija ali da istovremeno ne isušuje kožu više nego što ovaj tip proizvoda mora. Onima koji imaju normalnu kožu ovakva maska bude dovoljna, dok oni sa masnom kožom već moraju kod kozmetičara na ozbiljnije čišćenje pora odprilike jednom u 1 ili 2 meseca.
Maske za čišćenje pora su tzv. adstrigentne maske i najčešće su na bazi gline. Uloga im je da smanje sekreciju masti i skupe pore (pa i nisu za one sa suvom kožom). U svojoj ponudi Gerovital ima glinu u prahu koja može da se koristi sa vodom, povrćnim i voćnim sokovima ili uljima. Prvi put sam njihovu glinu isprobala sa toplom vodom – što je preporuka za masne kože. Meni je bilo malo jače jer nemam potrebu za ovako jakom maskom i naredni put sam je probala uz dodatak malo avokado ulja i imala takođe odličan rezultat što se tiče čišćenja – samo bez tog efekta jačine za kojim ne čeznem još od svog 33. rođendana 🙂
Posle 20-ak minuta isprala sam masku mlakom vodom i sunđerom, uklonila poslednje ostatke gline i ishidrirala lice sa veoma interesantnim hidrantnim tonikom (imam utisak da je nekako “sluzav” i baš osveži kožu). Naknadno sam otkrila i da perfektno čisti ostatke šminke i sve više mi se dopada. Sada je koža spremna za najlepši deo – hidriranje i/ili hranjenje!
Nekada su efekti maske na bazi gline jači ako se napari lice i otvore pore. U nekim kozmetičkim salonima se odustaje od parenje lica (za kojim obično sledi i ručno čišćenja nečistoća iz njih – popularnije “ceđenje”). Moje mišljenje je da oni koji imaju suvu, normalnu ili kožu sklonu pucanju kapilara i crvenilu – treba da se priklone ovoj školi i beže od pare. Oni drugi sa masnom i mešovitom mogu da razmisle o tome da pre stavljanja maske za čišćenje pora malo napare lice (ako neko želi detalje vezane za pravilno parenje lica, napisaću ih u kometarima).
Hidratacija i hranjenje
Ritual treba završiti jačim preparatom koji se ne koristi svaki dan. Ja nekad završim proceduru hidrantnim maskama, a nekad hranljivim maskama ili kremama – ili ih komibinujem. U suštini mi je sve jedno jer ovakve maske stavim još jednom u toku nedelje kad me ne mrzi.
Hidrantnu masku sam preskočila ovaj put jer sam umasirala u lice ampulu sa hijaluronom koju sam ostavila na koži da upije. Hijaluron ima važnu ulogu u hidrataciji kože i zadržavanju vode i prirodno se nalazi u koži. Njegova količina opada već sredinom 20-tih godina (isto kao i Q10). Hijaluron se stavlja na vlažnu kožu a onda se to “zapečati” kremom – u suprotnom, umesto efekta vlažnije i bolje hidrirane kože može da se završi sa isušenom kožom!
Hijaluronske preparate kao što su ovakve ampulice, mogu da koriste i mlađe osobe sa dehidriranom kožom – dok sa kolagenskim preparatima treba čekati do 30-35, sem ako ne postoje neka oštećenja kože pa se koristi kao tretman i u mlađim danima. Isprobala sam i antiage serum ali on nije za mlađe jer sadrži i druge anti-age sastojke pored hijalurona.
Iza kraj, kao regeneraciju sam sam umesto klasične maske (a one se najčešće ispiru) nanela anti-age kremu koju sam odabrala upravo zato što je za kožu desetak godina stariju od moje i ne moram da je skidam – Gerovital H3 Evolution, 45+. Ovakve kreme mogu da posluže umesto anti-age regenerativne maske ali nisu za svakodnevnu upotrebu ako stvarno nemate 45+.
Utisci i preporuke
Zadovoljna sam proizvodima koje sam stavila na lice i rezultatima koje sam odmah videla – pa planiram da potrošim sve preparate do kraja. Imam utisak i da mi je posle kompletne procedure ten bio malo svetliji (što ja kao zakleti protivnik solarijuma i preteranog sunčanja jako volim da vidim – mislim da je maska sa glinom zaslužna za to). Jutro nakon sam delovala prilično “osveženo” i nisam imala utisak da mi je koža isušena ili premašćena (mada sam koristila nekoliko jako masnih preparata).
Kako se za mene hijaluronske ampulice odavno podrazumevaju i uvek ih imam – ono što je novi “must have” je enzimski piling. Mek je, lepo se maže, prijatan i apsolutno radi posao za koji je napravljen, a koža je meka i neiziritirana. Kako za razliku od seruma ne moram duže da čekam da vidim njegove rezultate, ovo znam da ću sigurno nastaviti da kupujem. Gerovital će učestvovati i na Sajmu kozmetike 15-16. marta – preporučila bih da obratite pažnju na ovaj proizvod (tim pre što mu nema puno alternativa).
P.S. ne moramo sa se podsećamo da sve ovo nije dovoljno ako se ne ubaci o ono što je koži potrebno i iznutra: antioksidansi i vitaminčići – pa uz sve ovo savršeno dobro idu salate i smoothiji 🙂
Jednoj čitateljki koja sa nama podeli neku svoju zanimljivu tajnu vezanu za negu lica, iz Gerovitala će poslati enzimski piling. Ostali mogu da posete predstavništvo u ulici Tome Maksimovića br. 9 ili naruče proizvode online.
Sjajan tekst i odlična preporuka za verovanje u rutinu 🙂
Ja povremeno pripremam sama lifting masku za lice :
kesicu želatina rastopim u 2 kašike mlake vode i zagrejem dok se ne istopi. U to dodam kašičicu meda i 2 kašike ovsenih pahuljica prethodno potopljenih u malo mlake vode. Sve lepo pomešam, sačekam da se maska malo zgusne i nanesem na lice. Posle 20 minuta, operem lice mlakom vodom i nanesem hranljivu kremu za noć. Ujutru sam kao nova i podmlađena.
Hvala svima na komentarima i savetima 🙂 Ja sam odbrala Gordanin savet za želatin, pošto ga skoro svi imamo u kući i pristupačan je, a kolagan i želatin su slična stvar.
Mada neki kažu da kolagen imaprevelike molekule da bi preko maski i seruma došao do dubljih slojeva kože, znam i one koji su ga koristili i imali rezultate. Tako da Gordani ide pokončić a svima ostalima veliko HVALA :*
P.S. Gordana, proslediću vaš mail Gerovitalu i čestitam 🙂
Hvala Majo 🙂
lol, samo da se zna da sam ja jedna od tih citateljki 🙂
Bolje sama da se “tužiš” 🙂 😀
Blago tebi Majo,ja sa ovom teskom vodom kod nas ne smem ni da se umijem a kamoli toliko puta nesto s njom da spiram!Kad se tusiram ako malo zahvatim lice odmah mi se zacrveni,presusi i pocne da pecka ali s pavlovicevom(pravljenom) sve se smiri.A Gerovital prve kreme sam kupila kod jedne zene koja je prodavala ves u kolima,tada za 5 maraka-jednu.Bilo je zeleno belo pakovanje,sada ne mogu da ga nadjem.Kreme su bile i vise nego fenomenalne!
Gde je to voda tako loša?
Ima na sajtu i kutijica u toj boji, ali njih nisam probala. Ne znam da li je to ta kolekcija?
Enzimski piling, oci mi iskocise od srece! Koristim enzimski tretman jednog austrijskog brenda i zadovoljna sam, ali vrlo tesko dolazim do njega i rado bih probala Gerovital. U nasim drogerijama do sada nisam naisla na ovu vrstu pilinga, a kao sto si napisala, mnogoooo je bolji od mehanickih pilinga.
Moj predlog/tajna za negu:
U zimskim danima, tj, kad nema mnogo svetlosti (dani su kraci) uradite tretman retinoicnom kiselinom. Kupite u apoteci proizvod koji sadrzi adapalen (to je najslabiji derivat retinola), i mazite uvece, bar nedelju dana za redom (ja mazem i po mesec dana, ali moja koza je vec naveliko adaptirana na ovaj preparat). Ako prvi put koristite ovaj proizvod, za pocetak mazite svako drugo vece da se koza privikne, ako osetite peckanje – onda namazite drzite par sati i isperite, pa cete vremenom adaptirati svoju kozu da izdrzi celu noc pod ovim gelom. Pod ovim tretmanom je za ujutro obavezna hidrantna krema sa UV faktorom.
Retinoicna kiselina se u pocetku koristila kod osoba koje pate od akni. Kasnije su istrazivanja pokazala da ove osobe imaju mnogo “mladju” kozu posle 40te godine te je tako retinol usao i u anti-age kreme. Ovaj preparat polako vrsi povrsinski piling tj. skida povrsinske slojeve koze a time i sitne bore i podstice obnavljanje kolagena u celijama.
Posle par dana ce koza poceti da se peruta, i moze izgledati malo losije neko pre tretmana. To je samo pocetna adaptacija lica, i ljudi obicno pogresno zakljuce da to nije za njihovu kozu i prekidaju tretman. Ipak, to je prolazna faza, nece biti sve gore, bice sve bolje i samo nastavite sa korsicenjem (ili napravite dan pauze i samo nastavite).
Pozdrav
Mislim da je upravo taj meni bio malo suv, ali dok je bio jedini bio je i najbolji 🙂 Boga mi – ovo je zanimljivo! Vraćam se ja na ovaj odgovor pred narednu zimu 🙂 Hvala!
Iscitah:)
Ne treba mi poklon,nego ..sada si me zainteresovala za ovaj serum i hijaluron ampule.
Cene su pristojne,koliko vidim na sajtu.
Maja,da li je taj piling za dehidriranu kozu?
Enzimski su nežniji, tako da bi trebalo da su idealni upravo za osetljivije i nežnije kože.
Moja je debela i mešovita, ali ipak i dalje ne volim guljenje zrncima…
Za početak moram da pohvalim odličan tekst za koji verujem da će mnogima biti od koristi. Moja vikend rutina je donekle slična, osim što izbegavam maske koje sadrže glinu jer imam jako osetljivu i dehidriranu kožu pa mi ne odgovaraju. Enzimski piling, sa druge strane, prosto obožavam jer ni meni oni mehanički ne prijaju. Za skidalje šminke sa očiju volim da koristim bademovo ulje jer mi se pokazalo kao odlično za tu svrhu, a takođe jako dobro neguje trepavice i osetljivu kožu tog područja. Za ostatak lica najčešće koristim neki od sve popularnijih micelarnih rastvora. I za kraj jedan predlog kako uspešno smanjiti naduvene podočnjake uz pomoć kesica zelenog čaja. Nakon što prpiremim zeleni čaj, iskorišćene kesice umesto u kantu, ubacim na nekoliko minuta u zamrzivač da se ohlade i takve ih 10-ak minuta držim na zatvorenim kapcima. Kod mene provereno deluje. Takođe, svi oni koji ne mogu da odole da cede bubuljice i mitisere (što nikako nije preporučljivo), trebalo bi da nakon toga lice dezinfikuju prhlađenim čajem od žalfije umesto agresivnim tonicima koji sadrže alkohole.
Majo, molim te napisi nesto vise o tvom nacinu parenja lica. Inace tekst je odlican.
Biću opširna kao da pišem novi post 🙂
————————————–
Bitno je praviti razliku oko toga da imamo “parenje” lica i “pecenje” lica.
Vapazon aparati (oni za paru) u salonima su namesteni tako da topla (ne vrela) para ide u lice. Nakon parenja radi se cela procedura da se pore ociste, lice dezinfikuje i pore ponovo “skupe”. Druga metoda je termo maska (sa grejacima, ukljucuje se u struju) – čak sam i sebi kupila jednu i volim da se maskiram sa nekim lekovitim biljčicama i uljima. Ovo se ne radi često. Odprilike jednom u 4-5 nedelja. Pošto vapazon i masku većina nema kod kuće, koristi se stara dobra metoda: šerpa i vrela voda.
1) U širokom i srednje dubokom loncu se skuva neki umirujući čaj – kamilica, žalfija i sl. Kad provri veća količina vode se ostavi da se vrlo malo prohladi.
2) Onda se sedne tako da lice može da bude “pokretno” – i bliže i dalje od šerpe – i stavi peškir preko glave da para ne “beži na sve strane”.
3) Na početku se glava drži daleko od šerpe. Treba vam para a ne vrelina. Znači sauna – a ne kuvalo na pari koje može da skuva i meso za 15-20 minuta (valjda smo se razumeli) 🙂
4) Pre nego što se zagnjuri glava u šerpu, na lice se stavi naki vapazon gel ili Shee puter ili jojoba/kokos ulje za masne kože ili avokado ulje za suve i normalne. Lice mora da bude zaštićeno dok se ovo radi!
5) Parenje traje oko 10 minuta ko ćete samo da stavljate masku za čišćenje pora. A traje 20 minuta ako ste baš rešili da sami čačkate lice pre te maske (što ne preporučujem ali znam da mnogi rade).
Bravo, Majo!!!
Još jedan odličan post, prepun koristi, svaka čast. Imam masnu kožu i počela sam nedavno da odlazim kod kozmetičara jednom mesečno. Zaista pomaže. U međuvremenu svako veče koristim neki od prirodnih sapuna (kupujem ih preko neta) i biomasku od gline jednom nedeljno. U potrazi sam za odgovarajućom kremom za svaki dan.
Zanima me tvoje mišljenje da li je bezbedno da mi sa 25 jednom nedeljno kao tretman, koristimo kreme preporučene za 10 godina starije 😉
Jednom nedeljno (kao masku) da. Moje mišljenje 🙂
odlican clanak, Majo. Hvala! Jos je moja mama (koja sad ima skoro 80) svojevremeno koristila Gerovital. Taman mi je vreme da malo obnovim zalihe kremica..:0) O bogme ce da padne i enzimski piling i neku masku ili serum…Super!
draga majo, ovaj post (kao i svaki) je odlican, pa sam se vratila na njega danas i vidim da su svi linkovi na proizvode pomenute u tekstu mrtvi, te bih samo da ukazem na to. tvoji tekstovi imaju trajnu vrednost i vracamo se na njih pa je dobro da ‘ozive’ linkovi radi referenci:). pozdrav!
Hvala Olja!
Gerovital je uređivao sajt a proizvodi stvarno zaslužuju sređivanje linkova i ovde 🙂
U međuvremenu sam još više zavolela tonik koji super čisti lice i prezadovoljna sam hijaluronskim ampulama, baš su guste i vidljivo rade posao 🙂 Nakon mesec i po dana, uz piling – ovo planiram da nastavim da korstim.
Probala sam i tester Aslavita hidrantne kreme i fenomenalna je. To mi je #NextThing 🙂
Šminku sa očiju možete lako skinuti bademovim uljem. Komadić vate nakvasite i kapnete malo ulja – odlično skida šminku a ja želim da vjerujem da u isto vrijeme i njeguje trepavice.
Btw, i zelena glina iz apoteke je dobra. Dok je ispirate, usput napravite blagi piling. Ništa jednostavnije. A za hidrataciju – med i mlijeko 🙂
Drago mi je sto sam uspeo da nadjem ovaj post sa savetima za ciscenje lica. Ono sto stvarno ne mogu da verujem je to sto se veci deo svog zivota umivam uvece, a ispada da je to zdravije (druga slika). Uvek sam mislio da to treba da prebacim za jutro, cak sam i pokusao, ali kada ustanem ujutru i zapljusnem se onom ledenom vodom prosto mi se smuci ceo dan!
Majo,
Meni su u apoteci rekli da nema potrebe da koristim kreme sa hijaluronom, jer ako se prerano pocne sa anti age negom, nasa koza pocinje da proizvodi hijaluron i kolagen u manjim kolicinama. Rekli su mi da uvek gledam oznake na kremama a koju su starosnu dob. Inace, imam 35 godina i koza mi je u ok stanju. Sada sam videla kremu za podrucje oko ociju na bazi hijalurona na popustu, pa opet razmisljam da li da je ipak uzmem. Zanima me tvoj misljenje.
Pozdrav!
Oko 35 se koristi kolagen, a ranije samo ako postoje oštećenja na koži i po preporuci kozmetičara ili dermatologa. Što se hijalurona tiče, ako koži nedostaje vlaga, nema razloga da se hijaluron ne koristi još od sredine 20-tih godina.
Za 35 godina mogu oba bez dileme – više je pitanje ličnog izbora kozmetike u tim godinama, nego “sme/ne sme” 🙂
Pozdrav! Pre izvesnog vremena na seminaru iz biohemije na medicinskom fakultetu zapocela se prica o kremama protiv starenja, njihovom sastavu i mogucim efektima, te je profesorka iznela podatak da se vecina sastojaka zasluznih za njihovo dejstvo (koenzim Q10, kolagen, hijaluron) minimalno apsorbuje preko koze (konkretno je za koenzim Q 10 taj podatak bio svega 3%) – samim tim efekat je minimalan ili ga uopste nema, te da manje-vise sve sto mozemo da uradimo za svoju kozu u tom smislu jeste da koristimo neku hidratantnu kremu koja ce hidrirati povrsinski sloj koze i tako uciniti bore manje vidljivim . Jednom recenicom – ne nasedajte na marketinske trikove i lazna obecanja raznih kozmetickih kompanija. Jasno je da sam ja, kao i ostale koleginice u mojoj grupi bila vidno razocarana ( a i poneki kolega :)), pa me interesuje da li Vi imate neka saznanja u tom pogledu? Da li u praksi ima efekta i smisla koristiti ih ili smo u velikoj zabludi? Hvala unapred. 🙂