Krofne iz rerne – zdravija verzija bez prženja i glutena

Kao neko ko je oduvek vodio računa o ishrani i pažljivije birao namirnice, ipak volim da napravim nešto slatko s vremena na vreme. Obično je to slatko puno orašastih plodova, maslaca, jaja i voća – prilično kvalitetno.

Upravo zato, nikada nisam kapirala prženo testo… Uštipci s prah šećerom. Krofne. Tulumbe. Bilo šta u tom fazonu… Ne shvatam poentu i tu nema pomoći.

Prvo zato što se uzme nešto samo po sebi nezdravo i bezukusno – brzo naraslo testo od belog brašna. Onda to prođe kroz najgori mogući proces termičke obrade – prženje u dubokom, rafinisanom  ulju ili fritezi. I na kraju se pospe šećerom ili napuni nekim veštačkim čokoladnim kremom.

Krofne, u mom sistemu vrednosti, spadaju u najnezdraviju besmislicu koja može da se nađe na tanjiru i ne postoji novac za koji bi me neko naterao da ih pojedem. U njima nema ni jedne jedine zdrave namirnice. Čak ni u tragovima, ili kao začina. Dobro, nisu najgore što može da postoji… Videla sam par puta i neke recepte gde lisnato testo prže u dubokom ulju – i volim da zamišljam kako za takve tzv. deserte postoji poseban krug pakla 😀

Sve u svemu, krofne su za mene bile “ultimativno nezdravo” i beše tako dok nisam naletele na kalup za pečenje krofni u rerni! Naravno, kada sam ga kupila, na kraj pameti mi nije bilo da u njega ubacim klasično, gore pomenuto, belo testo. Sve to može da bude mnogo, mnogo prihvatljivije i kvalitetnije – pa čak i ako se, u manjoj ili većoj meri, upotrebi šećer.

Probajte krofne iz rerne, jer ne znam kako da vam objasnim koliko su lepe i koliko se lako prave! A poseban šmek ovim krofnicama daje pomorandža. Nikako ne izostavljajte ovaj sastojak iz recepta.

Ako ste na dijeti, ne odričite se ovih boljih krofni, već ih spremite s nekom zamenom za šećer, poput ove, koju takođe možete kupiti u dm drogerijama. Ako koriste zamenu, stavite samo 35 g, a krofnice umesto uz karamel glazuru, poslužite uz voće. Onda ćete imati samo oko 5 g grama tapioke (ili skroba) po serviranju – što je super!

Sastojci za bezglutenske krofne iz rerne:

  • 180 ml kokosovog mleka iz konzerve #dmBio
  • 100 g kokosovog šećera #dmBio
  • 80 g kokosovog brašna #dmBio
  • 60 g brašna od tapioke (zamena je skrob/gustin)
  • 50 g kokosovog ulja #dmBio + za podmazivaje
  • 2 jaja
  • 1/4 kašičice zrna vanile #dmBio
  • 1 kašičica praška za pecivo #dmBio
  • 1/2 kašičice arome pomorandže ili malo rendane korice pomorandže
  • soli na vrh noža

Rernu zagrejte na 170 stepeni. U činiji izmešajte sve suve sastojke: kokosov šećer, kokosovo brašno, tapioka brašno (ili skrob), zrna vanile i so. Dobro izmešajte pa dodajte i mokre sastojke: kokosovo mleko, kokosovo ulje, aromu ili koricu pomorandže i jaja. Nakon što dobro izmešate – nauljite kalup s dosta kokosovog ulja i rasporedite masu. Ovde imate za 12 krofnica.

Ako nemate kalup za krofne, kalup za mafine svakako može da posluži. Pecite oko 20 minuta. Testo se ne lepi nakon pečenja – ali ipak sačekajte 10 minuta da se prohladi, pa izvadite na žicu da se potpuno ohladi. Tek onda stavite glazuru.

Slana karamel glazura

  • 225 ml kokosovog mleka iz konzerve #dmBio
  • 100 g kokosovog šećera #dmBio
  • 50 g kokosovog ulja #dmBio
  • 70 g agave sirupa #dmBio
  • 1/4 kašičice zrna vanile #dmBio
  • 1/2 ravne kašičice soli

Sve sastojke ubacite u šerpicu i sačekajte da provri. Kuvajte na jakoj vatri uz stalno mešanje oko 3 minuta, a zatim smanjite temperaturu i ostavite da kuva oko pola sata, uz povremeno mešanje. Trebalo bi da se količina redukuje na pola.

Pre nego što umočite krofne u ovu glazuru proverite da li je dovoljno gusta. Skuvajte je i ohladite oko 20 minuta. Ako vidite da nije dovoljno gusta prokuvajte je još 10  minuta, pa ponovo prohladite. Od gustine glazure zavisiće ne samo izgled već i to da li će krofnice više ili manje upiti glazuru, koja će im dati mekoću. Takođe, ako je glazura nedovoljno prohlađena i kokosovo ulje se manje steglo – uticaće na “upijanje”.

Nakon što ste krofnice umočili u glazuru, vratite ih na žicu da se ocede i ohlade. Dekorišite ih dok je glazura još uvek neohlađena. Možete koristiti čokoladne mrvice, mača čaj, rendani kokos, crveni biber i sl. Mogu da stoje u frižideru i nekoliko dana, ali ih izvadite na sobnu temperaturu pre nego što ih poslužite, kako bi se malo “opustile”.

U saradnji s dm drogerie markt

6 Komentara

  • Majo predivno! Kako da izračunam koliko imaju kalorija, UH, masti, proteina… kako se to generalno računa?
    Hvala 🙂

  • Majooo,
    veselim se probati ovaj recept. Imam dva standardna pitanja 🤦🏼‍♀️, sorry…
    Kokosovo brasno – pravo brasno, ne one ljuskice? Bi li valjalo neko drugo brasno?
    Jaja – bi li proslo s nekom zamjenom za jaja?
    Hvala – pusa – bok!

  • Jer spoite dve krofnice da bi izgledale toliko velike..moje ispali su na ukus i yeksturi super al me tako visoke i cini mi se trebam spoiti da bi bile velike.prvi put radim ovakve krofne i stvarno ne znam kako to ide. Ispticavam se na mom srpskom jezikom. Nije mi majcin.poz i hvala na receptu

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро