Ukusna domaća hrana je osnova svakog kvalitetnog stila ishrane – ali nas od nje obično deli svakodnevni nedostatak vremena. Upravo zato, ako želite već od danas da se hranite bolje – morate da investirate u stub dobre organizacije: vaš zamrzivač.
Već odavno znate koliko se oslanjam na svoj zamrzivač.
Imam posebnu fioku za voće i povrće, pa kad dođem iz LIDLa obavezno u nju ubacim baby-šargarepice i smrznuti spanać – odmah pored voćnog ljubimca: miksa bobičastog voća u pakovanju od 750 g, gde dominiraju fenomenalne crne ribizle 🙂 Druga fioka je za meso i ribu i u nju spakujem divljeg lososa, zajedno sa svežim očišćenim pastrmkama (njih u LIDLu kupim sveže i zamrznem, jer volim da je imam na dohvat ruke).
Kad isplaniram jelovnik za naredni dan ili dane, samo namirnice izvadim na vreme i odmrznem. Zatim ih ubacim u rernu ili u kuvalo na pari. Tako nemam uopšte problem oko onoga: “Domaća hrana oduzima puno vremena“, pa čak ni sa onim “Kvalitetna ishrana više košta“. Uz zmrzivač, mogu da pratim akcije, planiram i organzujem se na vreme 😉
Ali, ja imam i treću fioku. U njoj su moja polu-pripremljena ili potpuno spremljena jela. Sva ona koja sam kuvala kao da u kući živim sa još 2-3 ljudi, a ne sama.
- Ne podnosim da jedem više dana za redom isto jelo iz frižidera, jer je to neopisivo dosadno. Hoću da kuvam jednom i jedem više dana – pod uslovom da ti dani između sebe imaju određenu istorijsku distancu. Zato jela idu u zamrzivač 🙂
- Sva, stvarno brza jela, iz kuvala na pari nisu uvek zabavna i zanimljiva. Nekada poželim mnogo više: finiju i izazovniju hranu. Lep sos. Neobičan prilog. Hranu kuvanu satima (tj. slow coked food). Hoću je čak i onda kad uopšte nemam vremena za kuvanje!
Jela iz moje treće fioke su nekada veoma očigledna: tu je smrznuto, iseckano i već marinirano meso (super za jela u fazonu kineskih). Ćuftice od junetine i piletine. Mlevena i nezačinjena mesa raznih vrsta. Smrznuti, skuvan integralni pirinač. Skuvana seckana sarma i slična jela koja se dugo kuvaju. I obavezno imam čorbice i supe.
Tajna ukusne domaće čorbice – spremne za 3 minuta
Za mene, kvalitetna ishrana je kad što više kuvamo svoju hranu, od neprerađenih ili minimalno obrađenih namirnica- što nije vezano za neki poseban stil ishrane, niti za određene proizvode, kao ni za brojanje kalorija… Ovo je jednostavno posvećivanje pažnje hrani. Već danas možete da ispratite neke osnovne organizacione korake i zasučete rukave. Nema potrebe da se čeka sutra, jer #sutrajedanas 🙂
Prva stavka je oduvek bila više jela “na kašiku”. Supa ili čorba umeju da budu odlično predjelo – ali i samostalan obrok ili dodatak kompleksnijem jelu (domaća supica je idealna osnova za svaki sos, rižoto, grašak, boraniju ili đuveč). Ipak, bilo bi 100% izluđujuće da odjurite do prodavnice i kupite povrće za supu, pileće meso i crni luk – pa kuvate supicu kad god vam se jede domaće jelo “na kašiku”. Naravno da ćete kuvati jednom, a koristiti više puta!
Koraci koje treba odraditi idu ovim redom:
- Kupite pileći file. Uzmite i pakovanje povrća za supu/čorbu, kao i 2-3 crna luka.
- Ubacite u lonac pileći file, luk, povrće i ako imate – koren brokolija. Kad inače kuvate brokoli, kuvajte samo cvetiće, a koren oljuštite, neseckajte i zamrznite, baš za ovu situaciju!
- Skuvajte sve to u većem loncu, s dovoljno tečnosti da dobijete lepu supicu. Procedite i odvojite povrće od bistre supe.
- Uzmite dobar deo bistre supice, pa kad se prohladi zamrznite je u plastičnim čašama – treba će vam za rižoto, sosove, nalivanje jela… Čim se smrzne umotajte svaku čašu u providnu folju i nećete morati ovo da radite dugo, dugo… 🙂
- Povrće i manji deo bistre supice (recimo četvrtinu) izblendujte u gustu pastu u svom blenderu ili secku. Namerno gustu, baš kao puding, da zauzme što manje prostora.
- Ovu gustu blendanu masu treba da prespete u kalup za mafine i zamrznete – a zatim zamrznuto prebacite u kesu.
Šta ja radim sa ovim “ledenim mafinima”? Pošto je osnova gusta, izvadim 1 ili 2 “mafina”, dodam još 2 puta toliko vode, so i biber, pa zagrejem u šerpici. Odmrzne se i ugreje začas. Zatim dodam peršun i imam gusti potaž s piletinom i povrćem za večeru, užinu ili kao predjelo dok čekam ručak 🙂
Kad kuvam supice? Kao i uvek kad kuvam za zamrzivač, to radim kad su zalihe pred kraj – a napolju je grozno vreme, kiša, ne ide mi se napolje. Ili kad sušim kosu. Dok čekam da završi mašina za veš. Dok dok gledam film na kompjuteru. Bitno da ih nikada ne kuvam kada sam gladna i kada sam knap s vremenom.
Domaća hrana treba da bude uživanje, a ne stres. Kad kažem da treba početi danas, to je zato što pričam o nečemu što je lako, izvodljivo i lepo. Za sutra se ostavljaju samo naporne i teške stvari. A ova priča nikako ne spada u “tešku kategoriju” 😉
Hrana kao iz dobrog restorana – takođe iz zamrzivača
Kao što rekoh, nije zabavno uvak jesti hranu iz aparata za kuvanje na pari – niti je uvek zadovoljstvo večerati brzopotezne potaže i čorbice. Nekada poželite zanimljivije, kompleksnije jelo… Kad ste “zamrzivač domaćica“, ni takvo jelo nije problem. Neki od najfantastičnijih prirodnih dodataka, poput domaćih sosova ili genijalnog karamelizovanog luka – takođe možete da zamrznete. Kada biste u fioci zamrzivača imali sve sastojke: supicu, pileće ćufte, karamelizovan luk – onda biste i vi, kao i ja, mogli da spremite pileće ćuftice u sosu od karamelzovanog luka u rekordnom vremenu 😉
Ovo jelo je kompleksno i njegovi elementi zahtevaju pripremu. Ali ko kaže da elemente morate da radite u istom danu? Čak i u istoj nedelji ili mesecu? 🙂
Ovo jelo je samo primer načina razmišljanja koje treba da usvojite – i videćete kako već od danas sve postaje opušteno uživanje!
Ćuftice u ovakvom sosu prilično podsećaju na čuvenu Francusku supu od luka (French onion soup) – profinjeno i zamiljivo jelo, kome ipak manjka proteina. Zato je ovde uzeta glavna ideja: supa od luka je pretvorena u sos intenzivnog ukusa, hleb zamenjen ćufticama od belog mesa. Kačkavalj je upotrebljen tek kao začin, za ukus i boju. Svakako, ako ste već fit i ovo jelo spremite za ručak, komad ukusnog ražanog hleba se odlično uklapa 🙂
Pileće ćuftice u sosu od karamelizovanog luka
Imajte u vidu da se od 1 kg luka dobije oko šolja karamelizovanog luka. Idealno je da za veću količinu uzmete široku šerpu koja ima veliko dno. Dok luk ne omekša i izgubi volumen, slobodno dodajte malo, po malo vode – kako ne biste dežurali pored šporeta. Spremite puno i kao što sam već napomenula, zamrznite u malim plastičnim čašicama ili kalupu za mafine. Karamelizovan luk može da bude u frižideru čak 3 meseca!
Za karamelizovan luk:
- 2 kašika maslinovog ulja
- oko 1kg crnog luka, sečenoga na tanke polumesece
- 1 kašičica (sveže) majčine dušice
- 1 ravna kašičica soli
- 1/2 kašičice bibera
- veća kocka maslaca
- 2 kašike balsamiko sirćeta
- opciono: 1 kašičica smeđeg šećera
Za ćufte:
- 2 pakovanja pilećeg filea bez kože
- 4 kašike mlevenih ovsenih pahuljica
- 1 ravna kašičice bibera
- 1 puna kašičica soli
- 2 jaja
- 2-3 kašike maslinovog ulja
Pileći file isecite na kocke i kratko zamrznite na poslužavniku, jer se lakše melje – ako koristite secka za mlevenje. Ako imate mašinu za mlevenje mesa, onda ovaj korak nije neophodan. Izmešajte mleveno meso sa svim sastojcima i dobro izradite rukom. Zatim napravite ćuftice. Ako želite da ćuftice budu iste veličine, koristite za merenje kašiku za sladoled 😉
Sada, ili ćuftice ispržite na tiganju, ili ih ispecite u rerni na papiru za pečenje – a najlakše je da ih ubacite na 3 minuta u mikrotalasnu i tako skuvate. Trećinu ostavite za jelo, a 2/3 podelite u kesice i zamrznite (naravno kad se ohlade).
Za sos i finalni koraci:
- 1 kocka maslaca
- 1 kašika gustina
- 350 ml pileće supe – one domaće, iz zamrzivača, o kojoj sam pisala 🙂
- 1/2 šolje spremnog karamelizovanog luka
- 1/2 šolje rendanog Elemmentala
- svež peršun za serviranje (ili drugo sveže bilje po ukusu)
Zagrejati maslac i dodati gustin, tek da se sjedine – pa malo po malo dodavati supu. Nije loše da se koristi žica za mešanje. Kuvati supicu da provri. Dodajte karamelizovani luk i kuvajte na sniženoj temperaturi još 5 minuta. Zatim ubacite ćufte i kuvajte još 5-10 minuta. Sos će se zgusnuti.
Postoji više načina da servirate jelo:
- Ako želite da malo redukujete kalorije, servirajte odmah uz brokoli ili karfiol.
- Ako volite ekstra dozu sira – preko ćuftica narendajte malo Emmentala i veoma kratko zapecite sve u rerni, tek da sir dobije zlatnu boju. Takođe, sitno rendan sir možete da ubacite i u sos (zapecite ili ne).
- A ako ste ipak ljubitelj “Francuske supe od luka” a želite da facinirate i ispadnete vrhunsku šef – stavite kriške ražanog hleba na ćufte, pa narendajte kačkavalj preko hleba i tek sada zapecite.
Naravno, sve tri verzije začinite svežim, sekckanim peršunom ili drugom vrstom bilja. Super ide mikro bilje, čak i jestivi cvetići za romantične momente 😉
Kao što vidite, kad sve što treba smestite u zamrzivač – lako ćete isprobati sve tri verzije. Jer već od danas možemo da kuvamo jednom, a uživamo u hrani bar još 2 puta!
Još ideja i motivacije za zdraviju ishranu potražite na tagu #sutrajedanas i na Instagram stranici LIDL Srbija.
Samo kratak pozdrav i da se zahvalim na odlicnim savjetima. Zurim, moram da pravim ledene mafine 🙂
Čekam da čujem kako su ispali… 🙂
Ne pravim nista u kuhinji ali hvala na idejama za smrznute bobice i spanac.
Nego da te pitam nesto Majo: Volim konjsko meso i imam u kraju radnju koja to prodaje, a ne secam se da si nesto mnogo pisala o tome iako vec godinama cesljam ovaj blog povremeno. Kakva su tvoja iskustva sa konjskim mesom? 😀
Davno sam ga jela, OK je ukus i ima dosta gvožđa. Ipak, pored tolike ponude mesa – od kojih već znam da je npr. juneći ribić prepun gvožđa – nekako nisam raspoložena za konjsko meso. Baš ima alternativu u divljači, junetini, teletini…
Draga Majo, koja je to količina pilećeg belog mesa? 1 kg ili 500 g? Hvala unapred! Pozdrav 😊