POZIV: Hrana u našim školama i obdaništima

Marta, devetogodišnja devojčica iz Škotske, nezadovoljna kvalitetom školskih obroka je, uz očevu pomoć, počela u maju 2012. da piše blog.

Blog možete da pogledate na adresi:  http://neverseconds.blogspot.com.es/

Marta je svakodnevno fotografisala školske obroke i ocenjivala njihov kvalitet.

Jamie Oliver, čuveni kuvar, koji je u međuvremenu postao i borac za uvođenje zdrave ishrane u škole,  joj je poslao potpisanu knjigu, sa željama da “pametna devojčica nastavi ono što je započela”.

Znamo da ni obdaništa i škole u Srbiji ne serviraju hranu bolju nego što je hrana na slikama, koje je Marta napravila.

Pravo je pitanje – koliko je ta školska hrana gora i šta je tačno na meniju:

Viršle?

Salame?

Paštete?

Lisnata testa?

Čokoladna mleka?

Slatkiši od veštačkih sastojaka?

Krompir (skrobna namirnica) kao jedino ili dominantno “povrće”?

Ishrana u školama i obdaništima – šta je prava istina?

Delić odgovora na pitanje o kvalitetu školskih obroka, našla sam na sajtu jedne od ketering kompanija, koja se hvali kako na teritoriji grada snabdeva 65 škola i 70 vrtića.

Za doručak klinci mogu da se “obraduju”:
  • Pici sa jogurtom ili Pica rolnicama
  • Hlebu sa eurokremom
  • Viršlama sa senfom
  • Sarajevskom bureku
  • Prženicama ili kifli sa džemom i margarinom
  • Štrudli sa jabukama i sokom
  • Mesnom naresku ili “budimskoj salami” na hlebu… (šta god bila “budimska salama”!)

Ovo su dečije užine koje im “brižno” pripremaju:

  • Potkovica sa sirom; Jogurt
  • Rol-viršla; Jogurt
  • Krofne ili mekice; Mleko
  • Makovnjača; Mleko
  • Voćni rolat; Sok  (ovde verovatno najmanje ima voća!)

Klinci, od malih nogu, mogu da uživaju u čarima belog brašna, belog šećera, trans-masti i lisnatog testa (punog margarina, za koji znamo da je veštačka tvorevina, opasna po zdravlje).

A ovo su ručkovi, “pažljivo prilagođeni” potrebama najmlađe populacije:

  • Pohovana piletina; Slani rolat sa spanaćem; Ruska salata
  • Čorba od povrća; Pohovana piletina sa susamom; Bareni brokoli, pirinač i kukuruz
  • Bareno mešano povrće; Barena blitva; Bareni šećerac
  • Paradajz čorba; Riblja pljeskavica; Krompir salata
  • Blitva sa krompirom; Krompir salata; Baklava
  • Čorba od povrća; Špagete; Bolonjeze sos
  • Bareni šećerac; Bareni brokoli; Barena blitva
  • Supa; Pečena piletina; Pire krompir
  • Supa; Pohovani filet soma; Pire krompir
  • Paradajz čorba; Skuša; Bareno povrće (krompir, šargarepa)
  • Potaž od pečuraka; Pljeskavica na kajmaku; Pire krompir
  • Pradajz čorba; Pastrmka na žaru; Bareni brokoli
Najčešća količina mesa koja se navodi je od 70 do 100g, čak i kada se radi o pohovanim komadima.

Ne verujem da su supe domaće, već napravljene od kocki i koncentrata (sa pojačivačima ukusa), pa mi količina pohovanog mesa i skrobnih namirnica (poput kukuruza i krompira) nije simpatična u kombinaciji sa prerađevinama (jer to riblje pljeskavice jesu).

Ponešto – kao grilovana skuša, pastrmka, pečena piletina, brokoli, blitva – svakako mogu da prođu! Ali i tada se vidi potpuno odsustvo svežeg voća i povrća!

 

Šta vaša deca dobijaju za obroke u školi i obdaništu?

Da li vi imate mogućnost da dođete do fotografije nekog od “reprezentativnih” školskih obroka?

Da li znate na šta ih tačno navikavaju od malih nogu?

Da li želite da pročitate kakva je stvarna situacija u (pred)školskim ustanovama?

Ako želite:

  1. Pokušate da dođete do fotografije obroka u obdaništu ili školi u koju ide vaše dete.
  2. Pošaljite mi fotografiju na mail:    sylphgourmand777@gmail.com
  3. Uz svaku fotografiju mi pošaljite i par rečenica o tome šta mislite o ishrani u školama i vrtićima? Šta bi vi menjali? Šta je vaš stav o svemu ovome i kako se osećate u vezi ove teme?
  4. Neću koristiti prava imena kada objavim tekst ni imena školskih ustanova, tako da vas molim da sebi date nadimak. Ono što želim da objavim su samo imena gradova u kojima se nalaze ustanove u kojima je snimljena fotografija.
  5. U slučaju da ne možete da dođete do fotografije, a smatrate da je ova tema bitna i želite nešto da kažete o njoj – pošaljite samo nekoliko rečenica komentra/kritika/pohvala.
  6. U subject mail-a stavite “Škole i obdanista”.

Podsećaću vas na ovaj poziv povremeno, a podake ću sakupljati zaključno sa 30. oktobrom.

U zavisnosti od toga koliko priča stigne i koliko fotografija, trebaće mi sigurno par dana da pripremim priču i objavim je.

A onda, ako situacija bude ista  ili gora od primera jelovnika koje sam dala ovde, bilo bi vreme da se o ovoj temi malo više progovori i kod nas. Ako bude bila bolja, biću iznenađena i zadovoljna. Nadam se i vi! Ipak, ne očekujem ovaj scenario…

Hvala maloj Marti i Džejmiju na inspiraciji! A ni mi ne moramo ni mi da sedimo skrštenih ruku!

Hvala unapred i svima onima koji podele ovaj tekst, kako bi povećali šanse da se sakupe prave informacije!

Izveštaj možete da pročitate OVDE

 

22 Komentara

  • Majo, bravo za pokretanje ove akcije! Ne mogu da obećam, al’ ću pokušati uz pomoć moje ćerke, čije devojčice obe idu u obdanište, da nešto saznam na ovu temu.
    nekako imam utisak da su nutricionisti, ako ih ima koji rade jelovnike za naše preškolske ustanove, ipak na neki način zatajili, no, da ne prejudiciram stvar. Videćemo.

    • Hvala Olivera!
      I na podršci i na linku! 🙂

      Vidi se iz jelovnika da nekom kombinacijom može da se dobije “normalan dan”, ali je jednostavno nedovoljno.

      Nisam očekivala ništa bolje, kao ni kada sam pravila “izlet” do skupštinskog restorana pre par nedelja 🙁

    • Hvala Milice!
      Olivera mi je poslala ovaj link:
      http://cikajovazmaj.rs/images/stories/jelovnik/jelovnik.pdf

      Klinci dobijaju 32-42g masti samo u obdaništima (ne računam dolazak kući i verovatno slične navike i tamo… znamo situaciju) iz margarina, mesnih prerađevina, pohovane hrane…

      Ja jesam ZA masti ali ne za trans masti i ne sa ovolikom količinom (prostih) ugljenih hidrata.

      Nadam se da ćemo sakupiti neke fotografije… Znam da je teško.

      Puno pozdrava! 🙂

  • Podrzavam akciju da deca treba da se hrane zdravo i ispravno… Doduse moj klinac na svet dolazi tek u Novembru, i ima jos barem 3-4 godine do takve hrane, ali ako pocnemo da galamimo na vreme mozda nas neko cuje…

    • Hvala! 🙂
      Nadam se da ćemo uspeti da dođemo i do fotografija!

      Jelovnik puno znači, ali znači i kada se vidi kako to STVARNO izgleda na tanjiru 🙂

      Pohovanje može a bude i tanko i prst debelo… Salata (ako postoji) može da se sastoji od pune čnije povrća ili 2 kriškice paradajza… itd. itd.

    • Moj prijatelj se jednom zadesio na dorucku (nesto je nosio u vrtic pa je usao) i video da su za dorucak imali pola kriske hleba sa margarinom i trakicu paprike. Ne uzina, dorucak.

  • Posto radim u jednoj novosadskoj osnovnoj skoli, vrlo rado cu cele sledece nedelje slikati uzine. Krajnje je vreme da neko preduzme nesto u vezi sa ishranom dece. Imate moju punu podrsku, ako treba i na terenu.

  • Moje dete ide u mlađu jaslenu grupu u vrtiću Diznilend na Voždovcu. Slike nemam a ne znam ni kako bih ih pribavila obzirom da nisam tamo u vreme obroka a dete je suviše malo i da bi reklo šta je jelo a kamo li slikalo. Viela sam samo kolač od šargarepe koji su imali za užinu pa joj vaspitačica spakovala za poneti jer nije moga da se odvoji od njega i krene kući.

    Već je neko postavio link za nedeljni jelovnik koji PU Čika Jova Zmaj redovno kači na svoj sajt. Ne znam kakvo je mišljenje drugih roditelja, alil ja sam jelovnikom zadovoljna. Nema viršli i sličnih gluposti, nema margarina i transmasti već je uvek maslac, povrće je raznovrsno a količine sasvim dovoljne jer moje dete koje doalzi za sada oko 4 kući nikada nije došlo gladno i premda uvek imam spremljen obrok za nju da jede kad dođe, ni jednom ga do sad nije pojela.

    P.S. ko je od nas išao u vrtić seća se kako smo se mi tada hranili… Viršle, paštete, krompir pire i spanać sa grudvicama brašna. Ovo što moje dete jede, je daleko ispred onoga što sam ja jela i zato sam bila prijatno iznenađena, znajući da ovde retko šta ide na bolje. Ne kažem da nema prostora za poboljšanje, jer uvek može bolje, ali mislim da je bar na našoj opštini hrana pristojna.

    • Vidim o odgovorima koji su stizali da se vrtići jako razlikuju. Ima i prilično pristojnih, ali i onih čije kuhinje proizvode najočajniju moguću hranu.
      Hvala, Tijana! 🙂

  • Kod nas na Starom gradu bih izbacila margarin, oslic ( onaj zamrznuti sa tonu boja) i vegetu ( nisam sigurna da je koriste, ali je velika verovatnoca i beli hleb. Sveze voce i povrce imaju svaki dan u vidu uzine i salate uz glavno jelo!

  • kod moje male u vrtiću ishrana tj. meni je užasan,paštete,viršle,salame,margarin i dzem i još svakakvih nezdravih namirnica.. Moja devojčica ne jede ništa od navedenog pa često preskoči doručak,bude gladna pa za ručak daj šta daš…Ja u početku nisam na te stvari obraćala pažnju ali mi je dete često dolazilo gladno kući sa izjavom da joj se ne svidja ta hrana..bilo mi je bezveze i žao da je ubeđujem da jede jer kako da je ubedim da jede paštetu kad je niti zdrava niti je jede kući. Kada sam predložila u savetu roditelja da se meni poboljša mnogi su me pogledali po sistemu da je moje dete razmaženo i na kraju digla ruke.. Ona i dalje retko doručkuje u vrtiću..

  • Sad evo mog pitanja koje veoma kasni: kako da zaštitim dete od margarina u vrtiću? Kome se žaliti? Ko će uvažiti žalbu? Ko će razumeti? Stalno se, na svakom planu borim sa vetrenjačama i gradim tako sebi status ekscentrične osobe kojoj ništa ne valja. A ustvari, tako sam skromna i zdravorazumna…

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро