Dobro, utvrdićemo odmah sledeće: nije & nije! Prvo, rižoto se pravi od pirinča i nije pravilno reći “rižoto od heljde”. Mada, “heljdoto” zvuči kao lik iz crtanog filma za najmlađe – pa nisam oduševljena pravilnijim imenom 🙂
Drugo, heljda, suprotno onome što većina misli, nije žitarica. Nazivamo je pesudo-žitaricom, jer izgleda kao žitarica i koristi se tako, ali nije. No dobro, mnogo ljudi ni dan danas ne zna da kikiriki nije orašasti plod, nego mahunarka – pa ih to ne ometa u grickanju uz film 😀
Nego da se vratimo na heljdu… Oduševila sam se kada sam je videla u #dmBio programu: ukusna je i lako se sprema – ali to nije sve. Negde sam pročitala da je zbog mnogobrojnih lekovitih svojstava, heljda 1999. godine u Nemačkoj izabrana za lekovitu biljku godine.
Kako zapravo spada u zelenaste biljke (travu), pčelari vole da puste pčele na heljdu, kako bi dobili taman i gust med, posebnog ukusa. Nisam probala, ali sam se sada jako zainteresovala da nađem heljdin med 🙂 U kulinarstvu koristi se za čorbice, kao i u formi bezglutenskog brašno za hlebove – i često, palačinke.
Za razliku od pirinča i drugih žitarica, ima više proteina, finih 13 g. Ima i dosta ugljenih hidrata. Ipak, postoje super-zdrave namirnice s puno ugljenih hidrata – među kojima su i upravo heljda, kinoa, ovas, sočivo, leblebija, banane, sladak krompir, cvekla, pomorandže, grejpfrut i slično.
Ne moram da vas podsećam, ako želite da oni budu vrhunskog porekla, prvih 5 možete da nađete u dm drogerijama širom Srbije. I mada su organskog porekla, ne znači da vaša ishrana s njima mora da bude skupa. Ovaj rižoto od heljde, koliko god “fancy” zvučao – spremila sam za samo 600 dinara i to za 4 osobe.
Ukus ne mogu da vam dočaram i moraćete da probate 🙂 Rećiću vam samo da je dodavanje badema i vrganja, kao začina inače običnom jelu, bio neverovatno dobar potez. Bademi i vrganj su zajedno koštali 250 dinara.
Oduvek sam pričala da je razlika između običnog, dosadnog jela i vrhunski ukusnog specijaliteta u dve stvari:
- 15-20 minuta da se dobro razmisli
- 100-300 dinara investiciije u neke interesantne priloge, začine, dodatke
Koliko ovo pravilo važi kod pripreme pica, pasti, sendviča i sličnih jela – toliko će važiti i kod pripreme zdravih i organskih obroka. Razmislite o tome koliko je potrebno da biste se hranili kvalitetnije: malo vremena za inspiraciju, malo za kuvanje i stvarno ne previše novca. A o tome da kvaliteni obroci jesu ukusni, odavno ne moramo da pričamo, to već znamo 😉
Ovaj put, ne bih lenja, pa sam vam snimila i video-recept pripreme 🙂
Sastojci:
- 2 kašike kokosovog ulja #dmBio
- 150 g bundeve (ili batat, kad nijie sezona bundeve)
- 2 mala crna luka
- 3 čena belog luka
- 40 g badema #dmBio
- 250 g šampinjona
- šaka suvih vrganja
- 200 g heljde #dmBio
- 1 kocka za supu #dmBio
- sveži bosiljak
- so i biber
- suva majčina dušica ili origano
Priprema:
Iseckajte sitno crni i beli luk. Iseckajte bundevu na manje kockice. Iseckajte pečurke. Rastvorite kocku za supu u oko 200 ml vruće vode. Potopite vrganje u oko 250 ml tople vode.
Na kokosovom ulju ispržiti luk i beli luk. Dodati pečurke, a zatim i vrganje. Dodajte heljdu. Vodu u kojoj se natapao vrganj procedite zbog mogućih ostataka peska i dodajte u pečurke. Dodajte i supu. Začinite solju i biberom (ili majčinom dušicom ako korisitite) – pa ostavite da se kuva dok heljda ne bude gotova.
Proverite povremeno da li ima dovoljno vode i dosipajte po potrebi. Kao i klasičan rižoto, ovo jelo ne treba da bude suvo ili da se servira s previše tečnosti. Kada je gotovo, poslužite toplo, sa svežim bosiljkom.