Halloumi parmigiana – parmiđana s tikvicama i sirom za grilovanje

Parmigiana je poznato italijansko jelo koje se pravi od isprženog plavog patlidžana, paradajz sosa i sira – najčešće mocarele i parmezana.

Svi sastojci se zapeku zajedno u rerni i dobija se preukusna kombinacija povrća i sira. Danas postoje brojne varijacije jela, među kojima su one s plietinom, kao i napuljska parmiđana s tikvicama. U ovoj mojoj varijanti, mocarela ostaje, ali je parmezan zamenjen Halloumi sirom.

Halumi je najpoznatiji kiparski sir koji je pogodan za grilovanje, jer ne menja oblik na visokim temperaturama. Halloumi je nastao davno, u vreme srednjevekovne Vizantije (IV-XII vek). Postao je popularan među kiparskim farmerima, jer u vreme bez frižidera, zahvaljujući čuvanju u slanom rastvoru – dugo nije gubio svežinu i nije tako lako mogao da se pokvari. Oslanjali su se na njega, kao na važan izvor proteina, posebno u letnjim mesecima.

Tradicionalno se pravio od mešavine ovčijeg i kozijeg mleka, dok sada postoje sve moguće verzije, kako blagog, tako i jakog ukusa. Najčešće se servira jednostavno izgrilovan, uz maslinovo ulje i sveže povrće – ili čak lubenicu.

Ono što je dobro, jeste da danas imamo i naše proizvođače, koji prave sir za grilovanje – npr. “Sir za svaki dan” ili “Gorski sir“. Drugim rečima, lako možemo da pronađemo domaće kravlje i kozije verzije.

Sastojci:

  • 2 pune kašike pinjola
  • 50 ml maslinovog ulja
  • oko 40 g brašna
  • 1 jaje
  • oko 40 g prezli
  • 2 veće tikvice (zelene, neljuštene)
  • 3 čena belog luka
  • 300 g cherry paradajza
  • 2 pune kašike koncentrata paradajza
  • 1 kašika basamiko sirćeta
  • 120 g sveže mocerele
  • pakovanje Halloumi sira, oko 200 g
  • svež bosiljak za sos i serviranje
  • malo soli i bibera

Priprema:

Prvi korak je da se pripremi halumi. Isecite komad sira iz pakovanja na 6 jednakih komada. Sipajte brašno u jedan tanjirić, umutite jaje u drugom i sipajte prezle u treći. Uvaljajte svaki komad sira prvo u brašno, zatim u jaja i na kraju u prezle. Poređajte na tacnu posutu prezlama, da sačeka svoj red za prženje.

Na suvi tiganj pospite pinjole, pa ih ispržite na srednjoj temperaturi da zamirišu i dobiju boju. Sklonite ih, a zatim sipajte u tiganj maslinovo ulje. Tikvica se ne prži u dubokom ulju, ali treba da ga ima dovoljno u tiganju. Ispržite kolutiće tikvica, tek da malo omekšaju i ako treba, uradite to u dve ture. Najbolje je da ih pržite u jednom redu, kako ne bi bilo gužve u tiganju. Tokom prženja ih blago posolite. Sklonite i njih.

Na istom ulju, a ako je potrebno dodajte još malo ulja, ispržite i pohovani halumi. Radite ovo na srednjoj temperaturi, kako biste dobili nežnu zlatnu boju, jer prezle ne smeju da pregore. Kad završite, odstranite ovo ulje i obrišite tiganj paprirnatim ubrusom, tako da bude spreman za dalji rad.

Uključite rernu da se greje na 180 stepeni, dok pravite sos od paradajza. Naseckajte cherry paradajz na četvrtine, a beli luk sitno. Sipajte malo maslinovog ulja u tiganj i na srednjoj temperaturi propržite beli luk, pazeći da ne izgori. Dodajte paradajz pastu i umešajte je s lukom, a zatim dodajte i paradajz. Pržite dok ne omekša, sipajte balsamiko sirće, malo posolite i pobiberite. Kad je paradajz gotov, sklonite ga s ringle i ubacite svež bosiljak.

Podmažite keramički pekač ili vatrostalnu posudu s malo maslinovog ulja. Naređajte naizmenično paradajz i tikvice. Preko poređajte komade halumija, a „praznine“ popunite mocarelom. Zapecite tek da se mocarela otopi i servirajte toplo, posuto pinjolama.

Leave a Reply