Gorka hrana je novi prehrambeni trend – i to s dobrim razlogom!

Kad dohvatim dobru čokoladu koja ima oko 20 g ugljenih hidrata – prosto ne znam šta bih pre s njom 🙂

Da je rastopim, izmešam s bademovim ili kokosovim mlekom i popijem pred spavanje? Ili možda izgrickam par kockica uz bobičasto voće, kao gorko-slatku užinu? Ili, ako sam u posebno egzotičnom raspoloženju – prelijem preko mesa? 😉

Dok ovo poslednje pobeđuje i već znam šta ću da kuvam – razmišljam o tome koliko smo naviknuti na akcentovanje hrane slatkim ukusima: džemom i voćem. Zbog toga, sve što nosi u sebi gorčinu postaje prilično zapostavljeno. I to potpuno nepravedno.

Ja stvarno volim gorko. Volim mnogobrojne namirnice koje imaju umerenu gorčinu – poput limuna, đumbira, kurkume, zelenog i crnog čaja, prokelja, artičoka, špargli, kupusa, endivije, plavog patlidžana, susama, limete, ribizli, šafrana… Ipak, često ću birati one koje su intenzivnije gorke: grejpfrut, radič, rukola, nezaslađen kakao prah, sveža aronija…

Već vam je po ovoj listi jasno da gorka hrana ne spada u omiljenu hranu na svetu. Niko se nije obogatio od prodaje blanširanog prokelja s dresingom od rukole – kao ni od nezaslađene čokolade 😀 Većina ima želju za slatkoćom šećera. Ipak, kada se još jednom vratite na listu, primetićete još jednu stvar: sve sa liste je jako zdravo.

I ovde gorka hrana postaje jako interesantna.. Čak i tradicionalna kineska medicina veruje u lekovitost gorke hrane i preporučuje je za održanje vitalnosti. Druge teorije o ishrani, poput one iz ayurvede, smatraju da ne možemo da eliminišemo ni jedan ukus jer prisustvo svih njih stvara balans u telu. Za sada je najviše naučnih potvrda postoji o tome da gorka hrana podstiče dobro varenje.

Ne iznenađuje, jer većina pobrojanog jeste hrana puna vlakana – a šećer, koji je inflamatoran sastojak jednostavno izostaje iz gorkih namirnica.

Više o enzimima…

Smatra se da gorka hrana doprinosi proizvodnji enzima. Ovo treba da nam bude jako važno. Naime, enzimi koji služe da varimo hranu u tankom crevu, proizvode se u našem organizmu. Koliko god da smo se naslušali priča o tome kako temperatura “ubija enzime” i kako treba da jedemo hranu sa enzimima radi boljeg varenje – istina je da su stvarno važni enzimi oni koje proizvedemo sami u sopstvenom organizmu.

Ima, doduše, nekih autora koji još uvek smatraju da enzimi iz tableta ili hrane mogu da potpomognu varenje, mada to ostaje pod znakom pitanja i drugi autori misle da želudac uništava “pojedene” enzime. Ali jedna stvar ostaje 100% tačna:

Mi nismo ono što jedemo – već ono što svarimo i apsorbujemo.

A za to enzimi jesu ključni.

Šta enzimi rade? Oni veće molekule koje smo uneli hranom, rastavljaju na manje – koje možemo da apsorbujemo (prvenstveno kroz tanko crevo) i koristimo. Enzima ima puno i neki su zaduženi za varenje proteina, drugi za ugljene hidrate i treći za masti. Najviše ih je u tankom crevu, ali ih ima i u pljuvaci, želucu – dakle u celom sistemu za varenje.

A gorka hrana je proglašena baš onom hranom koja će pozitivno uticati na njihovu proizvodnju 🙂 Upravo zato, evo odličnog razloga da isprobate današnji recept!

Ćuretina s bukovačama, gorgonzolom i sosom od gorke čokolade

Sastojci:

  • 2 ćureće šnicle (oko 150 g svaka), blago istanjene čekićem za meso
  • oko 200 g bukovača, isečenih na tanke listove ili trakice
  • kocka maslaca
  • 80 g gorgonzole
  • 2 kocke crne čokolade (oko 80% kakao delova)
  • 2 kašike ulja od tartufa (ili maslinovo, ako nemate)
  • kašika kakao praha
  • matovilac
  • so i biber

Priprema:

Uključiti rernu na 200 stepeni da se zagreje. Na maslacu propržiti šnicle, kratko samo da dobiju boju, ne treba potpuno da se ispeku. Posoliti tokom prženja. Premestiti u tanak lim, u kome će se zapeći.

Isečene bukovače propržiti na maslacu, u istom tiganju. Začiniti solju i biberom – pa kad budu gotove, staviti preko mesa. Ubaciti u rernu na 3-4 minuta, tek da se malo zapeku i meso bude gotovo. Zatim izvaditi i namrviti gorgonzolu. Vratiti u rernu na kratko, samo da se sir rastopi.

Dok se meso peče, opet u istom tiganju, samo na nižoj temperaturi – rastopiti čokoladu i izmešati je sa kakao prahom. Ugasiti šporet i postepeno dodavati ulje od tartufa, da se dobije gladak, gust sos. Izvaditi meso s bukovačama na tanjir za serviranje, posuti sosom od čokolade i dekorisati matovilcem. Servirati toplo.

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро