Jela sa stilom: gastro blogerke i egzotični začini

Koliko začina imate u svojoj kuhinji? Koliko njih stvarno koristite?  Ako niste jedna od GastroBlogerki ili zaljubljenik u kulinarstvo, šanse da imate više od soli, bibera i origana su male. Ne daj bože – možda je tu i Vegeta ili njoj slični začini sa pojačivačima ukusa. I dan danas ne mogu da shvatim zašto neko želi da stavi u jelo prašak koji svemu daje isti ukus – pored svih pravih božanstvenih začina koji postoje?

Svet začina je fascinantan. Samo malo šafrana može da da novu boju i ukus jelu, beli biber ima drugačiju ljutinu nego čili papričica, a sušene i sveže biljke kreiraju nove ugođaje… Pozvala sam nekoliko GastroBlogerki koje vole malo egzotičniju kuhinju i pitala ih koji je njihov omiljeni začin i omiljeno jelo sa tim začinom.

???????????????????????????????????????

Pronaćićete ovde predloge za četiri manje korišćena začina. Neka vas priča o njima i recepti inspirišu da isprobate nove ukuse (ili u slučaju “prave torte” na kraju, da dodate novi začin u svoje postojeće Low Carb recepte za kolače).

Đumbir

Aleksandra Stefanović – autor bloga Porodične gastronomije, zadovoljna, ostvarena i zaljubljena žena; mlada kao gastro blogerka a iskusna kao stručnjak za upravljanje ljudskim resursima

0 GingerSvaki dan započinjem čajem od đumbira, koji je za mene neka vrsta energetske bombe, on greje iznutra, podstiče cirkulaciju, a intenzivan miris budi receptore. Posle njega se osećam kao zmaj 🙂 U kući ga uvek imam, i svežeg i u prahu (ukus i primena su im sasvim različiti). Često ga koristim u kuvanju ali i kao provereni lek protiv prehlade.

Đumibr je tipičan začin za azijska jela, a u zapadnoj civilizaciji prisutan je još od 9. veka. Kažu da je u dobrostojećim porodicama đumbir bio neizostavan začin na stolu, rame uz rame sa solju i biberom. Priča se da je medenjake (gingerbread) u Evropu doneo jedan jermenski sveštenik, koji je kasnije naučio francuske pekare da spremaju sva ona fina peciva sa cimetom, đumbirom, karanfilićem i muškatnim oraščićem. Danas postoje mnogi proizvodi od đumbira, poput bezalkoholnog slatkog pića ginger ale, neizostavnog u čuvenom koktelu Shirley Temple, pa pivo od đubira, vino, rum…

Ako u Italiji poručite sendvič sa sirom, obavezno izaberite sirup od đumbira kao preliv – osećaćete se kao da jedete rajsku hranu. Uz suši, naravno, savršeno ide ukišeljeni đumbir (pickled ginger) – prava azijska poslastica. U Engleskoj ga kandiraju (candied ginger) i koriste u pripremi raznih slatkiša. Đumbir se danas kod nas može naći u svim većim supermarketima i ima ga preko cele godine. Svež se čuva u frižideru do oko nedelju dana, a onda ga možete zalediti ili tako što ćete ga iseći na komade, oljuštiti i svaki uviti u foliju – ili tako što ćete ga narendati i staviti u posudu za led pa napraviti fine kocke od đumbira.

Djumbir Aleksandra corbica

Drugačija riblja čorbica

Djumbir Aleksandra pecenje

Pečenje punjeno pistaćima i suvim voćem

Kurkuma

Nada Ličina  – uživa u zdravom životu, zdravoj ishrani; opčinjena je Qi gongom, fitnesom i rolerima. Osnivač je i član Udruženja Na putu zdravlja čiji je cilj informisanje, edukacija i podizanje javne svesti u oblasti zdrave ishrane i zdravih navika pojedinaca i kolektiva. 

0 Curcuma

Dosta koristim začine u pripremi jela, jer time smanjujem količinu soli. Primenom začina pojačavamo ukus i možemo se kretati sa istim jelom kroz različite kuhinje. U svakodnevnom kuvanju koristim biber, kumin, kurkumu, bosiljak, kajen papriku, komorač…

Najomiljeniji i najviše korišćen začin u mojoj kuhinji je kurkuma. Već su mnogi pisali o lekovitim svojstvima ovog začina, ali ja bih bacila akcenat na karakterističan plemenit ukus koji ima. Mnogo je blaža od karija tako da sa količinom ne možete mnogo da pogrešite. Ovo je naročito bitno za one koji tek počinju sa upotrebom kurkume. Meni je u početku bilo teško da odredim količinu i dodavala sam po nekoliko puta u toku kuvanja, međutim vremenom sam stekla rutinu.

Kod polaznika na radionicama uvek uhvatim onaj izraz lica “ne toliko” kada vide koliko sipam 🙂 Ali sa kurkumom možete da se opustite.  Jako je prilagodljiv tako da ga ne isključujem ni iz slatkih jela, na primer ide dobro uz domaći integralni keks ili presne kuglice od jabuka, koje su uvek začinjene kurkumom.

Kurkuma Nada cili

Nadin Chilli con carne

Kumin

Marija Petrović – piše Food&Travel blog na srpskom i engleskom i jedna je od blogerki koje učestvuju u projektu online gastro magazina “Mezze”. Kaže da njen blog “Palachinka” nije za one koji se boje da gomilu unešenih kalorija troše u kuhinji 🙂   

0 Cumin Kumin je moja droga. Jednostavno, sve je ukusnije ako mu dodate malo kumina. A najlepši miris koji može da izađe iz kuhinje je miris zrna kumina koja se peku.

Ako ga još niste probali, najbolji način za upoznavanje je da njime pospete krompir koji pečete u rerni ili da malo dodate u sočivo ili neko jelo od leblebija. A ako volite indjsku kuhinju, onda sigurno volite i Garam Masalu, mešavinu začina gde je kumin jedan od glavnih sastojaka.

U skorije vreme pripremam i dosta jela u koja ide sumak, za mene novi začin. Ukus mu je na citruse, a najbolje se uklapa iz recepte bliskoistočne kuhinje.

Kumin Marija Tikamasala

Pileća tika masala

Kumin Marija cuftice

Ćuftice sa suvim grožđem i indijskim orasima

Kumin Marija fattoush

Fattoush

Anis

Tajana Poterjahin Antonović – studentkinja antropologije, književnica i blogerka. Započela je pisanje bloga “Slasno i opasno” kao vid borbe protiv anoreksije u koju je skliznula pre više od tri godine. Bavljenje hranom na jedan specifičan, estetizovan način joj je pomogloda prevaziđe neprijateljski odnos prema hrani koja je ponovo postala ukusni začin svakodnevice.

0 AnisŠto se tiče začina, kao dobar deo ljudi ovde, odrasla sam na ortodoksnoj bakinoj kuhinji. Začin je tu uvek bio manje važan jer su osnovni sastojci nosili njena jela (izuzimam vanilu, cimet, biber, koricu limuna, karanfilić). Ja sam čvrsto privezana za svoja sećanja i čovek sam čije 2/3 pripadaju prošlosti, pa jedini začin koji ja redovno koristim a smatra se “ređe korišćenim” kod nas – jeste đumbir. Koristim ga i svežeg i suvog, posebno u slatkišima. U mojoj porodici je mama kolovođa promene, pa je đumbir je došao preko nje, za njim kurkuma i kari (koji mi se ne dopadaju) – i anis.

Zvezda ove priče je anis -jer mene su privukle upravo te zvezdice. Anis je začin koji izgleda lepše od svih drugih. Na internetu hvale njegova lekovita svojstva, mene leči čim zamiriše. Retko, retko pravim bilo kakve keksiće ali kad ih pravim stavim njega. Kažu da mleveni anis brzo gubi miris pa je najbolje kada je samleven neposredno pre upotrebe. I đumbir i anis su mi nekako sveži, samo anis nije tako ljut pa mi je i draži (mada volim da zaljutim kolače ).

Odnedavno stavljam anis u toplu čokoladu a otkrila sam da sjajno miriše i u kremastim tortama. Nekako je miroljubiv. Ne ujeda, prosto miluje mirisom ali je upečatljiv i karakteran. Da, mislim da mi je omiljen začin u ovoj fazi. Ja koristim najredovnije onaj već mleveni. Uz sve to, nije ni malo slučajno što zbog svog porekla moj suprug, koji inače ne pije alkohol, vrlo rado s vremena na vreme popije uzo – pa se naši ukusi i tu podudaraju. Iako je anis zabavan u kremovima, evo ga ipak u jednom standardnom kolaču gde mu je par kardamon. Kardamon me baš i ne obara sa nogu, pa može i ne mora da se ubaci. Samo da je anis tu, a za drugo je lako 🙂

Anis Tajana kolac

Aromatični kolač sa brusnicama i anisom

.

*  *  *

Ako spadate i vi u one “egzotičnije kuvarice” – da li već koristite neki od ova 4 začina?

Ili možda neki drugi koji ne može da se nađe baš u svakoj kuhinji?  U koja ih jela stavljate?

Zacini 3

23 Komentara

  • Da prva odgovorim na svoje pitanje 🙂
    Obožavam beli biber i ko je čitao moje recepte primetio je da je skoro uvek u jelima. Imam utisak da mi malo fali da ga izručim sebi i u jutarnju kafu 😀 Moja preporuka je kineska ljuto-kisela supa, posebno kada krenu hladniji dani. Nećete pogrešiti ako ga ubacite u bilo koju čorbu.

    Skoro sam se navukla i na “mahlepi” (mahlab). Grčki začin koji je zapravo mleveno seme neke trešnje. Klasičan krem od jaja, stevije, mleka, maslaca i čokolade preliven preko voća ima baš poseban ukus sa njim. Mana mu je da ne znam da li ima da se kupi kod nas, a zalihe su mi već pred kraj.

    • Mahlepi sam kupovala, ne tako davno, u Super Veru na NBG. Stavljala sam ga u neko Grčko tradicionalno pecivo, ali i u napitke. Kod njih sam videla i zvezdasti anis.

      Inače, kad čovek ne koristi kojekave ”kockice” i ”vegetice” može da uživa u začinima i da ih oseti na pravi način. Trudim se da koristim začine, ali moram da ugodim i ukućanima koji se malo teže prilagođavaju nestandardnim ukusima. Borim se za korijander u zrnu, i kurkumu, đumbir sirovi je naišao na odobravanje, narendan u tegli s medom stoji u frižideru + sok od limuna = brzinska limunada ili sa toplom vodom gotov čaj, kim (nisam sigurna da li je isto što i kumin?) je redovan u krompiru i pasulju, lovov list pored standardne upotrebe stavljam u skušu ili prostrem na pleh ispod nje, a ponekad zapalim i poneki list u pepeljari, opusta. 🙂 Meljem slačicu i stavljam tamo gde bi išao senf, i to je naišlo na odobravanje ukućana.

      Majčinu dušicu stavljam u maslinovo ulje, pa time začinim crveno sočivo. Mmmm…
      Nije klasičan začin, ali i sušeni paradajz u maslinovom ulju izvanredno oplemenjuje neke kombinacije (namaze sa ribom ili sirom)…

      Napisah zbrda – zdola, al’ kad volEm ukusnu hranu… 🙂

  • Đumbir i kumin su često u upotrebi, čorbice su super kad se doda neki od ta dva začina.
    Čaj od đumbira pijem svakodnevno zimi, u kombinaciji sa limunom.
    Koristim neku kinesku mešavinu začina. Različite vrste mlevenih paprika.
    Kurkuma u pirinač, potaž od bundeve.
    Kumin i čili su super kombinacija kad pečem paškanat i šargarepu.

  • Jedna ispravka, anis i anis zvezda, na slici, su različiti začini, iako su slične arome. Drugačije izgledaju, u pitanju su dve različite biljke. Svi pobrojani začini su super i ja ih rado koristim u kuvanju. Izdvojila bih sveži đumbir, tačnije čaj od njega, sa kojim se nalivam skoro svaki dan, muče me stalne prehlade, pa se sve nadam da mi pomaže. Naterala si me da probam beli biber, mada sam ja srećna i sa crnim, sveže samlevenim, na krupno.
    A sad možeš da napišeš drugi post o začinskom bilju:)

  • Veoma mi se dopao tekst u celini, posebno zato što volim začine i dugi niz godina ih koristim u pripremi hrane, ne samo egzotične već i naše, domaće. Posebno volim muskatni oraščić, jer iako je poznat kao neizostavni dodatak npr. slavskog žita, ili žito torte, ili kuvanog vina, bar meni, ja ga rado i obavezno stavljam, u običnu, potaž čorbu od karfiola. Probajte, jer, ukus je neobičan nesvakidašnji i nezaboravan.

  • Meni obavezan – piment, jamaican spice iliti kako ga je moja baka zvala: najkvirc.
    Ona ga je meni objašnjavala kao ˝ono što daje ukus kobasicama i miris medenjacima˝. A pošto sam i onako pristalica one kulinarske škole koja tvrdi da (bar neka vrsta) bibera nema eventualno samo u krempitama, to mi je lepo selo 🙂
    Savršeno ide u sve u šta bi inače stavili muškat, kardamom, ili neku mešavinu bibera.

    • Janja, sve vreme se nadam da će se javiti neko sa predlogom za piment 🙂
      Imam kesicu kod kuće ali sam je pazarila kao Spice Shopaholic a da predstavu nisam imala gde da ga ubacim. I nikako da stignem da izguglujem.
      Hvala! 🙂

  • Uh, začini – moja droga. Kolekcija mi trenutno broji nekih 40 začina – neki sa putovanja, neki u vidu sušenog bilja uzgojenog kod kuće, neki kupljeni kod nas. Favoriti – beli biber, cimet (jeste klasika, ali ne mogu bez njega), korijander i kajdžun, a u zadnje vreme se u ovo društvo prikrada i kumin. Često koristim i razne mešavine koje sam kupila u Egiptu, a isto tako često pravim i sama mešavine za razna jela. Prosto, začini su ljubav, začini su igra, ja verujem da šta god da se kuva, ma kakvo bilo u procesu pravljenja, može da se “izvuče” da bude preukusno uz pomoć začina.

    Najveća radost mi je kada mi neka drugarica javi da je videla neki začin u prodavnici pa se setila kako ja stalno pričam o njima i uzela “eto tako, da proba” pa joj se svidelo, pa je počela da eksperimentiše i dokupuje.

  • Obožavam začine. U poslednje dve godine eksperimentišem sa kuvanjem, otkad sam na fakultetu. Naučila sam osnove od mame i sada samo nadograđujem. Studenti se obično hrane kako i gde stignu, a ja baš volim da kupujem kvalitetne namirnice i pravim sebi ugođaj pravom, zdravom hranom. Omiljeni začin mi je definitivno cimet, guram ga u sve što mi padne na pamet – najviše u kafu, palačinke i sve vrste slatkiša, često zajedno sa kakao prahom. Kumin i kurkumu obožavam, redovno ih stavljam u svoje đuveče i chilli con veggie špecije, pošto chilli con carne retko pravim. Generalno volim začine koji se dosta koriste u indijskoj kuhinji. Mešavine bibera, tzv “šareni biber” takođe volim, beli još nisam probala! Iz ovog teksta me je anis baš zainteresovao, moraću da počnem da eksperimentišem i sa njim 🙂

  • Djumbir, kari i pet kineskih zacina stavljam u svašta nešto ali recimo prolećne rolnice su jedno od jela u kome su obavezni.
    Djumbir, karanfilić, muskatno orašče i cimet idu u medenjake (gingerbread cookies)..
    Kurkumu, kumin,korijander i mleveni i u zrnu kao i slačicu stavljam u razna indijska (npr. patlidžan posut kurkumom – trebalo bi da bude pržen ali ga ja grilujem i preliven jogurtom), libanska ( falafel) ..
    Piment stavljam u razne kolače kao i u čatnije (pravila sam od jabuke koji ide fenomenalno uz pečenu piletinu i čatni od paradajza).
    Anisom, belim biberom, semenom komorača i mešavinom 5 kineskih začina natrljam rebra koja kasnije u toku pecenja prelijem mešavinom soja sosa, čili paprike, meda, belog luka i koromkao i sokom limuna,
    Nanu stavljam u prelive sa jogurtom ide dobro i sa libanskim i sa indijskim jelima ( u suštini sve što je ljuto)..
    Majčina dušica ide dobro sa npr. graškom.
    Ne mogu da se setim da li koristim još šta ali recimo da je to to…

    • 🙁
      Ako te ne bude nekad mrzelo da kucaš opet, mogu da obrišem “skrećenu verziju” i ostavim ceo post. Ako ne, ostaje savet za majčinu dušicu.
      Ja sam u sve u šta sam ranije stavljala origano počela da stavljam nju. Nekako mi je finija.

  • ja koristim jako puno začina, pored ovih nabrojanih, koristim često vlasac, zatim ruzmarin, mažuran, korijander, ČILI (omiljeni), a imam i neke mješavine namjenjene za određena jela (za ribu, za piletinu, za čorbu …) koje sam donijela sa putovanja.sve u svemu, malo soli, himalajske i puno “trava” 😀

  • roze biber, uz bilo sta sa sirom, onako krupan, da krcka. ne razumem zasto je kod nas tako sumanuto skup, u grckoj je bas veliko pakovanje par evra.

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро