DTL Styline: proja s kavurmom i sirom, za izlet kraj Velike Morave

Preduzeće Styline iz Požarevca, počinje s radom 1995. godine kao trgovina na veliko, a od 2006. startuje s kreiranjem mreže maloprodajnih objekata.

Prvi objekti su bili u Klenju i Kučevu, zatim se šire i na druga mesta u Braničevskom okrugu. Danas Styline zapošljava 132 radnika u svojih 19 maloprodajnih objekata, koji su sem u Braničevskom okrugu i u opštini Majdanpek.

Ovaj maloprodajni lanac je deo velike porodice – član Domaćeg trgovačkog lanca. Styline vodi brigu o zajednici i aktivno učestvuje u društveno korisnim projektima, kao i sponzorisanju osnovnih škola i predškolskih ustanova. Dobitnik je nagrada i priznanja, gde se ističe povelja “Kapetan Miša Anastasijević” za najboljeg partnera u regionu – a „Privredna  komora Braničevskog i Podunavskog upravnog okruga” je više puta birala predstavnike Styleline za Parlament privrednika RPK Požarevac.

Gastronomija požarevačkog kraja

Udobno ušuškana između Dunava, Velike Morave i Mlave nalazi se opština Požarevac. U prošlosti, grad poznat po tome što je tu, davne 1718. godine, zaključen Požarevački mir između Austrije i Turske – kao i po arheološkom lokalitetu Viminacijum.

Danas je Požarevac centar Braničevskog okruga, koji sem izgrađenih znamenitosti: brojnih drevnih manastira – može da se pohvali i jedistvenim remek-delom prirode na istoku. Radi se, naravno, o Homoljskim paninama, posebnim za ljubitelje dobre hrane. Upravo tu, desio se i traje spoj između srpske i vlaške kuhinje – kreirajući jedinstvene recepture i ukuse.

Stari Požarevac (izvor fotografije)

Kraj je poznat po izuzetnom pečenju, proji, kavurmi, siru, pa i roštilju. Čula sam za „Ljubičevsku potkovicu“ – ali nisam saznala o čemu se tačno radi. Nadam se da će neko iz Požarevca pročitati  ovaj tekst i odati nam tajnu 🙂

Nije mi bilo lako da odaberem recept kojim ću predstaviti ovu DTL članicu i opštinu u kojoj je njeno sedište. Bila sam – ne u dilemama – nego u trilemama!

  1. Počelo je „Sabljom Kneza Miloša“ – roštiljskim specijaitetom s metalnih ražnjića, na koje su nanizani na smenu: komadi junećeg ramsteka, komadi pilećeg karabatka, komadi svinjskog filea, dimljena slaninica, crni luk i paprike. Pa može li izazovnije?
  2. Nastavilo se „Zimskom punjenom pljeskavicom“ – za koju se mleveno svinjsko & juneće meso puni suvim vratom, kajmakom, kačkavaljem i ajvarom. Nisam je spremala samo zato što sam rešila da budem bukvalista koji kaže: „nije zima!“ – jer drugačije ne bih odolela.
  3. Izazovi su se završili „Seoskom paštetom“ – koja se pravi od krompira pečenih u ljusci, čvaraka, praziluka i kuvanih jaja. Ne znam da li su njome Požarevljani pokušali da bace rukavicu u lice čuvenoj „Mimoza salati“, ali zamišljam kako se Mimoza ne oseća baš najbolje dok gubi bitku. Zbog čvaraka, naravno 😉

Na kraju, odlučila sam se za „Projice s kavurmom i sirom“  – a odabrala sam to jelo upravo zbog kavurme. Ne zato što sam luda za kavurmom, jedva da sam je probala par puta, već zato što kavurma jeste zanimljivost naše kuhinje. A mnogi je ne vole zbog sastojaka…

Nekada se pripremala samo od kože i iznutrica – dok se danas pravi od mesa i goveđih, ovčijih ili svinjskih iznutrica. Recepture nisu iste po pitanju začina, a obično  se sem soli upotrebi: luk, crvena paprika i biber. Za nju kažu:

  • Kavurma je nusproizvod nastao pri proizvodnji pečenice, sudžuka i drugih suhomesnatih proizvoda, što opet ne umanjuje njenu vrednost, ukus i epitet posebnog specijaliteta. (izvor)

RECEPT: Proja s kavurmom i sirom

Sastojci:

*za pripremu se koristi ista čaša, obično čaša od jogurta ili slična

  • 3 jajeta
  • 200 g sira
  • 200 g sitno seckane kavurme
  • so
  • ½ čaše ulja
  • 1 čaša jogurta
  • 1 čaša kisele vode
  • 1 čaša belog brašna
  • 1 prašak za pecivo
  • 2 čaše kukuruznog brašna

Priprema:

Iseckati kavurmu sitno i usitniti sir ako je u kocki. Sve sastojke za proju umešati redom kojim su ispisani. Umutiti da se dobije glatko, ređe testo.

Ja sam prijice pekla u aluminijumskim individualnim kalupima, koji su idealni ako se nose na put ili izlet. Za njih se uvek koriste paprirne korpice ili papir za pečenje, kako se testo ne bi zalepilo. Projice takođe mogu da se prave u kalupu za mafine, kao i u tepsiji koja je malo zauljena ili obložena papirom za pečenje.

Rerna treba da bude zagrejana na na 200 stepeni, a po ubacivanju projice/proje u rernu, temperatura se smanji na 180. Peče se oko 40 minuta.

Ove projice su najlepše kada se serviraju uz ajvar, salatu od pečene paprike ili šopsku salatu. Ja sam odabrala pečenu papriku, kojoj sam dodala ulje, sirće, beli luk i peršun.

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро