Nadam se da ste jučerašnji uvod pročitali pažljivo – pa sada možemo da pređemo na sedmodnevni jelovnik 🙂
Za svaki dan vam prvo ostavljam tabelu u kojoj možete da vidite kalorijsku vrednost obroka i celog dana, odnos makronurijenata (% UH, masti, proteina) i cene – kako pojedinačnog obroka, tako i za ceo dan. Nakon toga sledi kratak opis jela, a na kraju i fotografije proizvoda i serviranih obroka.
Znam da je većina ljudi ubeđena da u dijetama postoji neki “čaroban štapić”, neki mistični “raspored obroka” gde jedan mora u ponedeljak ujutru, a drugi baš u sredu predveče. Ovo nije tačno. Radi se samo o održavanju balansa u toku jednog dana.
Šta ovo znači za vas?
Znači da svaki doručak, ručak ili večeru – iz bilo kog dana – možete da shvatite kao “kockice” koje ređate, kako biste dobili svoj željeni broj kalorija u danu. Možete da uzmete doručak iz srede, ubacite ručak od petka i večeru od nedelje – ako ste na svom broju kalorija za taj dan, ovo je OK.
- Ako želite i ako će biti lakše, uradiću kasnije još jedan dodatni tekst samo s predlozima pojedinačnih obroka, kako biste mogli sami da dizajnirate svoj dan uz što više opcija za nova jela 😉
Već danas, uočićete koje su to količine hrane, koja čini oko 1300-1400 kalorija – što je neka uobičajena brojka za prosečnu ženu, kada želi da smrša.
DAN 1
- DORUČAK – proteinski musli je potpuno atipičan zbog sastava: male količine UH, a velike količine proteina. Od običnog muslija sam gladna kao vuk nakon kratkog vremena – sada sam dugo bila sita. Ukus je divan, orašast i nije mnogo sladak, što ja ne podnosim u jutarnjim časovima. Od ovakvog muslija, ja koja inače ne jedem muslije i granole – opušteno bih mogla da napravim naviku.
- RUČAK – ravioli se pripremaju tako što se neotvorena kesa ubaci na par minuta u vruću vodu – ili na minut u mikrotalasnu. Zanimljivo je da testo nije prekuvano, taman je kako treba da bude – al dente. Nema osećaja da se jede nešto što je veganski obrok, jer je lepo začinjeno – kao i sva dmBio gotova jela, sosovi, namazi, supe i sl.
- VEČERA – božanstveno! Aioli je toliko lep da verujem da više neću kupovati običan majonez (a to jeste bio moj povremeni greh). Izuzetno začinjen – kao i burger, koji je stvarno preukusan i preporučujem da ga probate u lepinjicama, kao što biste servirali najklasičniji burger. On se kratko prepeče u tiganju pre jela… Prezadovoljna sam ovom večerom.
- OSTALO – Matcha čaj u kesicama je izuzetno zgodna ideja. Ne samo što se lako ponese u torbi, već i kod kuće začas može da se napravi klasičan čaj ili Matcha-Latte. To bi značilo da se Macha razmuti u malo vrele vode, a onda dolije bademovo ili drugo mleko. Napitak izuzetno bogat antioksidansima, a ima i kofein, koji u određenoj meri može da pomogne topljenje masnih naslaga.
- Podsetila bih da u dmBio programu imate i druga biljna mleka, pa ako ste za neku povoljniju opciju, nego što je to bademovo, možete da se odlučite da ga zamenite npr. ovsenim. Tu je takođe i organsko kravlje alpsko mleko, koje je je odličnog kvaliteta i prilično povoljno, u odnosu na ostala organska mleka koja mogu da se nađu kod nas.
DAN 2
- DORUČAK – isti kao i juče. Nešto me je mrzelo da budem inovativna – a i prilično je ukusno, pa se ne bunim.
- RUČAK – planirala sam da pirinač i burger jedem za ručak, a čorbu za večeru. Ipak, pošto sam išla kod bratanaca, morala sam da promenim redosled i ponesem svoju teglicu supe u tašni. Zanimljivo je da su klinci probali čorbicu i da im se dopala – pogotovo mojoj bratanici, poznatoj po tome što ništa ne jede 🙂 Potaž je jako gust, tako da slobodno može da se malčice razredi s vodom – pa ako je predjelo za neki regularni ručak, dovoljno bi bilo za dve osobe.
- VEČERA – jučerašnji dan sam tako uklopila da mi se dopala količina UH, ali ne i količina proteina (volim da sam na oko 20%, mada smernice preporučuju 15%) – pa sam ih danas malo pojačala. Što se tiče 44% kalorija iz UH, to bi bila sama granica Low Carb ishrane, što mi je i dalje sasvim OK. Pirinač ima fantastičan ukus i da ne “veganišem” trenutno – sigurno bih ga poslužila sa sirom za grilovanje.
- OSTALO – držim se moje standardne količine kofeina: 1 kafa + 1 kofeinski čaj (zeleni, matcha ili crni). Doslovce mi se ne jede ništa slatko – tako da sam i danas bez deserta.
DAN 3
- DORUČAK – da mi je neko ovo dao s povezom preko očiju, mogla bih da se zakunem da jedem malo pikantniju “pravu” paštetu. Začini su toliko dobro izbalansirani, postignuta je kremasta struktura uz tačno potrebnu količinu masnoće – da uopšte nema osećaja da se jede biljna hrana. Genijalno! Jako mi se dopada – pa ću ostatak doručkovati sutra. Realno, ne znam gde bih za 200 dinara mogla da nađem ovako kvalitetan Fast Food doručak sa odličnom količinom proteina i dobrim kalorijskim unosom 🙂 Pašteta je nešto pikantnija. Za odrasle ništa posebno, za decu može da bude ako su baš mala. Vi koji imate stariju decu, bez griže savesti možete ponovo da im dopustite da doručkuju “paštetu i hleb”.
- RUČAK – rekla bih da je Chorizo kobasica još jedna pobeda tehnologa! Sigurno dokaz da ko se razume u hranu, od običnog može da napravi čudo. Oseća se dimljeni ukus – pa je savršeno legla uz kiselkasto-slatku čorbicu. Predobra kombinacija, baš sam zadovoljna ovim spajanjem!
- VEČERA – salata s kinoom i leblebijom je divna: ima slatko kiselkast ukus, a sadrži šargarepu, leblebiju, kinou i edamame. Izuetno zgodna za “u tašnu”. Ako nemate naviku da nosite kašičicu u torbi – počnite 🙂 Ovo je super da se jede s nogu ili u automobilu tokom putovanja. Volela bih da sam imala ovakve opcije kada sam išla u kancelariju i svaki dan sebi nosila hranu, umesto da samo ubacim kašičicu i teglicu u torbu.
- OSTALO – Na kraju ovog dana mogu da primetim da je verovatno najizbalansiraniji do sada. Više kalorija za doručak i ručak, manje za večeru. Perfektan “umereni low carb” na ispod 40% kalorija iz UH – i umereno povećan unos proteina. I dalje se osećam jako sito, zbog dosta vlakana u obrocima. Ponovo nemam nikakvu želju za slatkišima.
DAN 4
- DORUČAK – ponovila sam doručak od juče, jer mi se jako dopada. Takođe, sva ova hrana je prirodna i bez bilo kakvih aditiva, pa nisam sklona tome da teglice držim otovorne dugo – mada je na svakom jelu navedeno da li mora da se potroši brzo ili može da stoji duže u frižideru. Ovaj put, pre jela, ostavila sam namaz van frižidera nekih 15 minuta, pa ga onda upotrebila – to mu je poboljšalo mazivost. Mogla sam ponovo da se zakunem da jedem pravu, dobro začinjenu paštetu! Uz “Mediteranski” i “Čili paprika” dmBio namaz, ovaj će mi postati omiljeni 🙂
- RUČAK – do sada je u dm-u mogao da se nađe samo pire od krompira i leblebije, koji je sjajan. Ovaj samo od krompira je novi za mene. Znam iz ranijeg iskustva da je za mene 1 kesica pirea previše (a 2 su u pakovanju) – pa sam spremila pola kesice. Na pola kesice, stavila sam 60 ml bademovog mleka + 135 g vode. Za razliku od kiselo-slatkog sosa koji treba da se potroši 3 dana nakon otvaranja – ovaj praškasti pire, može da stoji duže. Što se tofua za grilovanje tiče, baš liči na neki blago dimljeni sir – ali je za mene ukus malo blaži, pa je bilo sjajno što sam ga uparila s onako pikantnim sosom. Sos je sjajan! Jedva čekam da ga probam uz piletinu i pirinač…
- VEČERA – bila je izuzetno lagana, jer sam danas imala kolač. Zato, samo salatica uz preukusan francuski dresing 🙂
- OSTALO – Danas sam kao 2. kofenski napitak uzela gotov makiato s indijskim orasima (ukusan i kremast), pravila sam i “zlatno mleko” s kurkumom – ali i spremila kolač. Ipak, kako sam sama na ovoj dijeti, nisam upotrebila celu masu.
- Imam veći keramički kalup za sufle i mikrotalasnu. Preračunala sam koliko mi ulja i tečnosti treba za jedan kolač od 80 g gotovog miksa. Radi se o 40 ml kisele vode i 20 g ulja. Smutila sam “jednopersonski” kolač i spremila ga u mikrotalasnoj (na 850W, max 2 minuta). Svi sastojci su biljni, pa je bolje da kolač ostane mek, nego da se prepeče – a nema opasnosti od živih jaja. Dodala sam malo cimeta – začini su novi proizvodi u dmBio ponudi. Upotrebila sam dmBio maslinovo ulje. Piše u uputstvu da se upotrebi neutralno, ali ja obožavam maslinovo u desertima. Ako pravim kolače slične veličine, imam u kesici za još 4 kolača 🙂 Ovaj prašak za čokoladni kolač vredi imati u kući, kao kec u rukavu kad ste lenja buba i dođu gosti.
Preostala 3 dana dijete, moje utiske, kao i Shopping listu + obećanu Excel tabelu za vaše kalkulacije – možete pogledati na ovom linku 🙂
Majo,cini mi se da sam ranije u tvojim postovima citala da ne jedes soju,a sada vidim tofu u jelovniku. Sta je ne nagnalo da se predomislis?
Bukvalno dmBio 🙂 Ranije nisam mogla da kupim onu za koju 100% znam da nije modifikovana i da je organska. A ako ćemo pošteno, i ukus tada dostupnih tofua mi nije bio nešto, pa je bilo lako da ih eliminišem.
Pre neku godinu sam probala dmBio tofu s lešnicima i bademima + dimljeni tofu. Potpuno druga priča što se ukusa tiče. Zato ih i ima u više mojih recepata urađenih za ove 3 godine.
Ne jedem soju često, ali sada nemam neki problem da mi se povremeno nađe na jelovniku. Ipak, izolovane sojine proteine (za šejk) ne bih koristila. Prvenstveno biram fermentisane proizvode, u koje tofu i spada 🙂
Sad mi pada na pamet jos jedna stvar vezana za ekologiju. Da li DM ima neku ideju sta sa silnim teglicama,posto u vecini gradova nema mogucnosti reciklaze stakla,a ja lako nagomilam brdo teglica od namaza. Da li mozda imaju neku akciju preuzimanja te ambalaze? Predlozi im nesto tako,nadam se da ce zaziveti ideja,jer nam je priroda ionako previse ugrozena.
To ne znam, jer moje teglice dajem tati – on pravi džemove s voćem iz svog voćnjaka. Voli baš te manje teglice, pa sve perem i čuvam.
Svakako ću preneti jer znam da se brinu za ekologiju i ovde. Bio je ranije onaj njihov lokalni projekat sa pošumljavanjem. Hvala za predlog 🙂
Draga Majo, da li postoji negde verzija ove dijete za štampanje? Nikako mi ne polazi za rukom da downloadujem tabele a kada ištampam screen shot, slova i brojevi su takvi da mi treba lupa😁 Hvala unapred!
Inače pratim već godinama tvoj rad i uživam u tekstovima.
Srdačan pozdrav
Irena