Arančini sa šampinjonima, mocarelom i paradajz sosom

Ako zvuči kompikovano – verujete da nije. Danas niti kuvamo rižoto, niti pravimo sos 🙂 Ovaj recept je namenjen svima koji ne umeju, neće i nemaju vremena da kuvaju…

Znam da blog prate i oni koji se ne snalaze u kuhinji najbolje. Znam da su se baš takvi najviše obradovali prethodnom “receptu s prečicom” za falafel korpice od gotove falafel mase. Zato, kada sledeći put napravim nešto složenije, poput “karfiol velingtona” – da uđe u zapisnik kako mislim i na vas 😀

U današnjem receptu koristim dmBio rižoto od šampinjona i povrća, koji se kupuje potpuno spreman. Koristim i dmBio sos od paradajza i rikote, koji je takođe spreman za upotrebu. I da to ne bude sve, jelo sam “napakovala” uveče, jer sam sutradan imala mali “brunch” kod mene. Ono što mi je preostalo bilo je samo da formirane arančine izvadim iz frižidera i ispržim. Hedonističko pravilo, koje sam možda i ja izmislila, jeste da za branč nikako ne smemo da poranimo radi kuvanja, već samo radi doterivanja i ulepšavanja 😉

Sistem kuvanja zvani “nemam vremena, a i mrzi me” stvarno ume da bude savršen. Ali samo onda kada sve sami pripremite unapred – ili kad možete da nabavite kvalitetne gotove sastojke. A za to imamo preko 90 dm drogerija u Srbiji i one velike police na kojima možemo da pronađemo organski dmBio program sa preko 350 proizvoda.

Savršeni arancini – varijacije na temu

Arancini su italijansko jelo, koje se originalno pravilo od ostataka rižota – dok nije postalo toliko popularno da sada ljudi rižoto prave kako bi ga pretvorili u arančine.

Svakako, rižoto uvek možete sami da napravite (evo i primera). Taj osnovni rižoto može da bude “klot” ili sa dodacima poput povrća, mesa, morskih plodova, pečuraka i slično. Naravno, ako se ubacuju dodaci, poželjno je da budu sitnije seckani kako biste lakše oblikovali arančine.

Arančini mogu da budu punjeni samo rižotom, ali u sredinu može da se ubaci i neki fil. Često je to samo komad mocarele ili nekog drugog sira, slanine, pršute i slično. Zamislite moj rižoto sa šafranom i gamborima u koji ne bih ubacila gambore tokom kuvanja, već bih po komad celog gambora ubacila u sredinu arančina. Pa ko bi imao primedbu na tako nešto?

I sada dolazimo do glavne varijacije – oblik i veličina.

Arančine najčešće prave kao male loptice, što je apsolutno legitimno – ali ja to ne volim i nikada ne pravim na taj način. Razlog je mala količina rižota, previše testa od pohovanja, mala količina fila. Rižoto, ako je uopšte bio kremast se potpuno isuši. Realno, zbog oblikovanja arančina, mnogi prekuvaju i presuše rižoto čak i pre pohovanja. I to onda više nije to – izgubljena je poenta rižota 🙁

Zato ja volim krupne arančine u kojima je ostao zarobljen rižoto – koji je i dalje kremast i sočan. Od načina oblikovanja, takođe više volim ovaj oblik kupe. To je takođe legitiman oblik isto koliko i loptica – ali meni lično, mnogo atraktivniji za serviranje.

E, sada, glavno pitanje: kako da od sočnog, kremastog rižota napravite kupice koje neće da se raspadnu čim ih pipnete?
Osobina kremastog i sočnog jeste da trči i beži na sve strane 😀

Recept i metoda oblikovanja krupnih, kupastih arančina

Pošto nas je dm drogerija obradovala ovim lepim i jako ukusnim sastojcima zahvaljujući kojima ne moramo (baš uvek) da kuvamo – ja ću vas danas obradovati metodom rada, koju na dalje i u buduće možete da koristite kad god vam padme na pamet!

Tajna je, kao i uvek u strpljenju i delimičnom zamrzavanju 😉 Ko redovnije prati blog, nije iznenađen jer mi nije prvi put…

Sastojci za 6 krupnih arančina:

  • 2 kesice gotovog rižota od šampinjona #dmBio
  • 1/2 koluta mocarele (oko 60 g)
  • teglica sosa od paradajza i rikote #dmBio
  • maslinovo ulje #dmBio
  • 2 jaja
  • brašno
  • prezle
  • malo soli

Priprema:

Rižoto pre pripreme držite u frižideru. I on, i sos imaju duži rok trajanja, pa ako mene pitate, mogu uvek da budu “na zalihama” za hitne kulinarske intervencije 🙂

Kada odlučite da pripremite arančine prebacite sav rižoto u činiju, kako bi vam bilo lakše da ga rasporedite. Uzmite silikonski kalup za krupnije mafine sa 6 otvora – a možete da koristite i silikonsku modlu sa 6 polulopti (evo ovakvu). Rasporedite masu jednako u sve otvore. Ako baš nemate ništa slično, presvucite dasku prozirnom folijom pa napravite 6 jednakih “gomila” od rižota – apsolutno može i tako.

Mocarelu isecite na komade, pa ubacite po komadić u centar svakog kalupa (gomile pirinča) – zaronite je u pirinač. Stavite u zamrzivač, tek da se masa dobro ohladi (ne treba da se zamrzne, samo da malo očvrsne).

Izvadite iz zamrzivača, pa rukama oblikujte 6 arančina – baš kao na slici. Bez brige, prilično lako se radi. Ako ne ide – oblikujte ih nepravilno, pa malo vratite u zamrzivač – i onda im nešto kasnije doterajte oblik. Mocarela, naravno treba da ostane u sredini. Kad ste zadovoljni oblikom, ostavite ih u zamrzivaču da očvrsnu. Minimum pola sata, a može i duže. Što ste manje vešti u kuhinji, to zamrznutiji treba da budu – pa neka vam to bude orjentir. Ipak, ne preterujte, kako ne biste dobili sladoled od rižota sa šampinjonima 🙂

Lepo oblikovane i očvrsle arančine sada treba uvaljati u masu za pohovanje. Prvo ih uvaljajte u brašno, pa u umućena i posoljena jaja – a na kraju u prezle. Zatim okrenite drugi krug: ponovite još jednom jaja + prezle. Poređajte sve arančine na tacnu posutu prezlama i nepoklopljene ostavite u frižideru. Da li će biti u frižideru par minuta, više sati ili preko noći – nebitno je.

Kad je vreme za jelo, zagrejte u tiganju maslinovo ulje. Treba da ga ima dovoljno i da se greje na srednjoj temperaturi – nikako ne korisitite maslinovo ulje na visokim temperaturama. Kada se zagreje, prvo ispržite dno arančina, a zatim i strane, uz nežno i redovnije okretanje. Meni su svi stali u jedan tiganj i vrlo brzo su bili gotovi – dovoljno je da dobiju lepu zlatnu boju.

Sada imate krckavu koricu, ispod koje je predivan – a još uvek kremast rižoto. Sve što treba je da otvorite teglicu sosa i servirate!

A ja se nadam da ćete metodu rada isprobati i uz neke svoje varijacije ukusa?

Bacite pogled na mnoštvo zanimljivih gotovih sosića koje možete da nađete u dm drogerijama, od kojih su pojedini i prilično egzotični (npr. tajlandski kari preliv) – pa neka vas to inspiriše za neki vaš, poseban ukus arančina 😉 Slatke varijacije su takođe dozvoljene!

U saradnji s dm drogerie markt

Leave a Reply