Prvi put kada sam otvorila teglicu #dmBio kari namaza s mangom i papajom – pomislila sam „koji je genije napakovao ove ukuse zajedno?“
Ova „raj na zemlji“ kombinacija iz dm drogerie markt će biti otkriće za sve one koji vole egzotiku i šmek istočnjačkih kuhinja – ali i za one koji bi da počnu da upoznaju ove kuhinje i razvijaju dalje svoje čulo ukusa. Tek kasnije se oseti da je baza namaza od mlevenog suncokreta – jer dok ga jedete osećate samo pikantnost i posebnost kari začina, uz usklađene voćne note.
Poželela sam da duže zadržim te arome, zbog čega sam ponovo upotrebila mango – ali u svežoj formi.
Ideja je bila da naprvim neku verziju pohovanih ćuftica, pečenih u rerni – ali bezglutenskih.
Napomenuću da proizvodi koje sam koristila nemaju “gluten free” oznaku, zbog onih kojima je to važno. Ipak, ne samo da su kukuruz i amarant sami po sebi bezglutenski, već ni na pakovanju nije navedeno da proizvodi mogu da sadrže tragove glutenskih namirnica. Ovo je važno za one koji imaju celijakiju i veoma su alergični, dok ostali svakako mogu da uživaju u receptu 🙂
Sastojci su, kao i prošli put kada sam radila desert sa #dmBio organskim proizvodima – veoma zanimljivi:
- tu je namaz koji sam već pomenula i koji me je stvarno oduševio (kari, mango, papaja)
- zatim, ekspandirani amarant – nešto kao “kokice” od ove sitne bezlutenske žitarice
- organska palenta – krupno mlevena i veoma ukusna
Ćuftice od lososa
Količina u receptu je za 8 ćuftica srednje veličine, tj. za dve osobe:
- oko 300 g svežeg lososa (a pileće belo meso može da bude zamena)
- 2 pune kašike dmBio kari namaza s mangom i papajom (sobna temperatura)
- trunka belog luka u prahu
- malo soli i bibera
- vrlo malo čilija u prahu
- 1 puna kašika pirinčanog brašna + još malo za pohovanje
- 1 dobro umućeno belance
- ekspandirani dmBio amarant
Većina recepata za pljeskavice ili ćufte od lososa počinje instrukcijom da ih stavite u seckalicu ili blender. Moj savet – nemojte to da radite. Uzmite dasku za sečenje i oštar nož, pa sitno naseckajte lososa. Što sitnije to bolje. Začinite (so, biber, čili, kašika pirinčanog brašna i kari namaz). Dobro izmešajte viljučkom ili rukom, pa formirajte ćuftice.
Sada, važan korak – ostavite ih u frižideru da se dobro ohlade, pa kad se ohlade i stegnu, lakše ćete popraviti oblik i uvaljati ih prvo u brašno od pirinča, pa belance, a onda i “amarant kokice”.
Zagrejte rernu na 180 stepeni, ćuftice poređajte na papir za pečenje pa ih pecite oko 20 minuta. Brzo budu gotove, pa pazite da “amarant kokice” ne izgore 🙂
Grilovana palenta
- 1 manja čaša dmBio palente
- 2 iste takve čaše vode
- so
- malo maslinovog ulja
Na uputstvu za palentu stoji da se ona kuva sa 3-4 puta više vode. U ovom slučaju, za grilovanu palentu dovoljno je da vode ima duplo više. Skuvajte palentu, pa kad se zgusne sipajte je na papir za pečenje, koji je u poslužavniku i rasporedite u ravna sloj, tako da dobijete ploču. Dobro ohladite pa isecite kvadrat, trougao ili kalupom izvadite oblik kruga.
Premažite grill tiganj s malo maslinovog ulja i pecite palentu sa svake strane.
Mango salsa
Salsa je nešto što je previše sitno iseckano da bi bilo salata, a previše je krupno da bi se nazvalo sos 🙂 Ova ima baš osvežavajući ukus – a za to je glavni krivac mango!
- 2 pelat paradajza (bez semenki)
- pola zelene i pola crvene peprike (manje)
- manji mango (zamena je oljuštene tvrda breskva)
- pola glavice crvenog luka
- malo soli i bibera
- čili papričica (žuta ili crvena)
- svež peršun ili korijander
- sok od 1/2 limuna
- maslinovo ulje
Ako procenite da manga ima više, isecite nekoliko kriški, pa ih izgrilujte s palentom – biće ukusan ukras.
Za salsu, sitno iseckajte paradajz, papriku, mango, crveni luk i čili papričicu. Posolite i pobiberite po ukusu. Dodajte limun i maslinovo ulje, promešajte i ukrasite peršunom.
Servirajte tople ćufte s toplom palentom i salsom koja je na sobnoj temperaturi.
Ono što mi se jako dopalo kod ovog “pohovanja iz rerne” je to što ekspandirani amarant nije spadao s ćuftica i što je spolja sve bilo savršeno krckavo. Bukvalno mogu da se naprave kao grickalica ili da se ponesu na posao.
Što se samih slanih namaza tiče – isprobala sam još nekoliko na promotivnom događaju, na kome je dm drogerie markt predstavio novu liniju Bio proizvoda. Pored ovog koji sam danas koristila u receptu, ljubimac br. 2 je namaz sa čilijem.
A nova iznenađenja slede… 🙂
Odlična sa ekspandiranim amarantom.
Jedna informacija za sve koji imaju celijakiju, a koristili bi ovaj amarant. DM uredno navodi alergene i ja, koja imam celijakiju, imam poverenja u njihove deklaracije i koristim ovaj amarant već dve godine i nemam nikakvih tegoba, a kontrolna biopsija tankog creva pokazuje oporavak crevnih resica. Ja sam odlučila da i dalje koristim DM proizvode gde u deklaraciji nije naveden gluten kao alergen. Naravno, ovim dajem samo informaciju o tome da ja koristim na svoju odgovornost, nikako nije garancija da će drugi imati isto iskustvo kao i ja. Ja verujem DM-u 🙂 i volim Majine eksperimente <3
Hvala 🙂
Moj brat od tetke ima celijakiju, ali se dosta oporavio – pa može da upotrebi proizvode koji nisu označeni s “gluten free” + nije navedeno da ima glutenskih namirnica u tragovima.
Naravno, znam da nije kod svih isto – pa treba napomenuti.