Kad mi u goste (sa suprugom i bebom) dođe neko ko je umalo pobedio u čuvenoj emisiji “Prvi kuvar Srbije” – stvarno je red da se malo skoncentrišem i premijerno spremim neko potpuno novo jelo.
U ovakvom društvu je sjajno inovirati 🙂
Četrnaestomesečna gospođica Kon uopšte nije bila zainteresovana za klopu već za lov na ukrase na novogodišnjoj jelki, krađu daljinskih upravljača i mobilnih telefona – što je bilo super, jer je za nas ostalo više hrane 😀
Glavno jelo je bila orada u kori od soli, servirana sa salatom i Hrono mešavinom (miks zelenog povrća kuvan na pari).
… ali, pre toga je išla čorbica od lososa 🙂
Recept za čorbicu od lososa
Klasiku koju čini losos-mirođija-pavlaka osvežila sam ukusom komorača. Kako se na kraju ispostavilo – bila je to odlična ideja!
Potrebno je:
- 2 manja crna luka
- 1 manji komorač
- 2 šargarepice
- 1 krompir
- 3-4 kašike fish sosa
- so
- biber
- mirođija
- šolja neutralne pavlake (za kuvanje, nikako biljna!)
- oko 300 g svežeg lososa
Sitno iseckati luk, šargerepu, krompir i komorač, pa sve staviti u lonac s vodom da se kuva. Kad provri, smanjiti temperaturu i dodati Fish Sos, so i biber. U potpuno omekšalo povrće sopati pavlaku, začiniti mirođijom i tek na kraju dodati lososa seckanog na kockice. Odmah ugasite ringlu i ostavite lonac na njoj još par minuta.
Izvini, sta je “Fish sos”?