Voćna letnja sezona je u jeku, pa trenutno uglavnom uživamo u trašnjama. A trešnje, kao i većina bobica, sjajno idu uz čokoladu 🙂
Ideju za ovaj kuglof našla sam na sajtu “Food 52” i odmah mi se svidelo to što sve sastojke, sem jaja i pomorandže, mogu da nađem u “dm drogeriji“. Takođe, znala sam i da moja dobra drugarica sprema kinou samo u slanim verzijama i da do sada nije probala da s njom napravi kolač.
Ovo je bitno jer njeno dete ima celijakiju, otkrivenu relativno skoro – ali na svu sreću na vreme. Oporavak od ranijeg unošenja glutena je išao prilično brzo 🙂
Upravo zato je ovaj kolač, odmah nakon fotografisanja, bio spakovan da ga moja drugarica ponese klincima.
Napomenuću da na dmBio crnoj čokoladi piše da može da sadrži tragove glutena – pa vodite računa o tome. Neke osobe s celijakijom povremeno svesno odluče da pojedu proizvod na kome piše da “može da sadrži tragove” – dok je mnogima to nezamislivo. Svakako ovo nije preporučljivo, pa bih zato bih iskoristila priliku da vas podsetim da je od skoro na police s hranom u “dm drogerijama” dodato dosta novih proizvoda koji su eksplicitno “gluten free”.
Što se same pripreme kolača tiče, imajte u vidu da se on duže peče zato što je u kalupu za kuglof. Svakako možete da ga pečete i u plehu – tada će mu biti potrebno značajno manje vremena 😉
Sastojci:
- 130 g kinoe dmBio
- 360 ml vode
- kokosovo ulje za podmazivanje dmBio
- 2 kašike kakao praha za kalup dmBio
- 80 ml soka od pomorandže (1 pomorandža)
- 4 jaja, veličina L
- kašičica arome vanile
- 180 ml otopljenog kokosovog ulja dmBio
- 200 g smeđeg šećera dmBio
- 80 g kakao praha dmBio
- 2 kašike praška za pecivo dmBio
- 1/3 kašičice soli
- 50 g crne čokolade dmBio
- 50 g suvih kajsija dmBio
GLAZURA:
-
- 100 g crne čokolade dmBio
- 1 kašika neutralnog ulja
- ½ kašičice arome vanile
Priprema:
Ubacite kinou i vodu u šerpu – kada voda provri na jačoj temperaturi, smanjite na srednju, stavite poklopac i kuvajte oko 15-20 minuta, dok ne bude gotova i upije tečnost.
Uključite rernu na 180 stepeni. Kalup za kuglof podmažite kokosovim uljem i pospite kakao prahom, pa protresite.
Ubacite kinou u blender. Dodajte sok pomorandže, jaja, vanilu, kokosovo ulje, šećer, kakao, prašak za pecivo i so. Blendajte dok se ne napravi glatka masa. Na kraju dodajte i otopljenu čokoladu, još malo izblendajte. Jako sitno seckane suve kajsije ubacite i promešajte varjačom.
Prespite testo u kalup i pecite oko 50 minuta. Pustite da ispečen kolač „odmori“ 10-15 minuta pa ga izvadite iz kalupa.
Za glazuru, otopite čokoladu u mikrotalasnoj ili na pari. Dodajte ulje i vanilu, pa dobro promešajte. Ostavite 2-3 minuta, ponovo promešajte i rasporedite preko kolača. Idealno je da se posluži na sobnoj temperaturi.
U saradnji s dm drogerie markt
Majo, molim Vas da ispravite tekst u delu da osobe sa celijakijom mogu ponekada da koriste proizvode koji sadrze tragovie glutena. To je netacno, striktno pridrzavanje bezglutenske ishrane je imperativ za obolele od celijakije. To sto nece svako imati tegobe, ne znaci da moze povremeno da konzumira takve proizvode jer time narusava svoje zdravlje. Ako ste vec u poziciji da saradjujete sa DM-om, zauzmite se da vrate u asortiman brasno od heljde, Bratol ulje, Aioli i da uvrste bezglutenski musli. Ti proizvodi bili jedini na nasem trzistu koji su i organski i bezglutenski. U okruzenju ih ima, pa mi nije jasno zasto su ih izbacili. Ne verujem da je standard Bosni i Makedoniji bolji nego kod nas. Inace, ja sam ih kontaktirala po tom pitanju, i nista do sada. Hvala. Sve pohvale za toru,
Hvala na komentaru, Violeta 🙂
Preformulisala sam da budem preciznija.
Tačno je 100% da je pravilo “ništa nikada”.
Praksa je da pojedini pojedici, vremenom počnu sami da donose drugačije odluke, pa koriste proizvode na kojima ne stoji eksplicitno da nisu “gluten free” – ili izjave da im ne smeta ako postoji manja količina nekog proizvoda “sa mogućim tragovima” u nekom jelu. (naravno, niko od njih ne koristi ništa što prirodno sadrži gluten – to je već nezamislivo)
Poznajem lično 2 osobe koje ovo rade (jedna je stranac) i kažu da nemaju nikavih posledica. Znam druge koji ne mogu da nađu sočivo & pasulj na kome ne piše to za tragove – i onda ono na kome to piše dugo, uporno peru u vodi, pa koriste. Kao što znam i jednu osobu kojoj je toliko loše da su morali da joj naprave odvojenu kuhinju kako bi je sačuvali od najmanje moguće kontaminacije.
Čini mi se zbog ovoga da ima ogromnih oscilacija u ponašanju – pretpostaviću da su razlike u tome da i je celijakija otkrivena u ranoj fazi i koliko su se creva oporavila.
Dobra poenta koju treba istaći svakako i drago mi je što si skrenula pažnju na ovo 🙂
Divno! Pravili smo večeras, sutra degustacija. Nego gde da nabavim jestivo cveće?