Trebalo je odmah u naslovu da kažem da je ovo Hasselback Caprese piletina i da je primer nečega što zovemo Fusion cuisin. Ali nije kasno ni da to napišem u prvom pasusu, pa da se bacim na pojašnjavanje termina 😉
Imamo tri nepoznate, polupoznate, ili – nekima poznate reči.
Zato ću redom da obradim jednu po jednu 🙂
- Fusion – predstavlja spoj i kreativnu kombinaciju više kuhinja. Recimo, možete da pravite “srpski suši” tako što ćete umesto klasičnog fila za rolnice koristiti krem sir i suvi svinjski vrat, a ostali sastojci bi bili uobičajeni. To je samo jedan primer, a nebo je granica!
- Hasselback – ovo je metoda pripreme jela koja dolazi iz Švedske. Zapravo, postalo je metoda, od kada se pravi hasselback sve i svašta: tikvice, piletina, plavi patlidžan, itd. Originalno je bio samo “hasselback krompir” (hasselbackspotatis). Cela poenta je da se meso ili povrće raseče na tanke deliće, ali se ne seče do kraja. Zatim se između tih celina ubacuje fil. Fil može da bude bilo šta, ali se najčešče stavlja slaninica, sir, drugo povrće…
- Caprese – najpoznatija salata iz Italije, a ima iste boje kao i njihova zastava pa su jako ponosni na nju. Sastoji se od mocarele, paradajza i bosiljka. Od začina najčešće ide samo maslinovo ulje, so, biber i balsamiko redukcija. Verujem da je većina ovo znala.
Originalni Hasselback krompir je bio filovan puterom, prezlama i bademima, a ime je dobio po restoranu “Hasselbacken”, gde je poslužen 1953. godine.
Insalata Caprese ima nešto manje preciznu istoriju. Zna se da je nakon Prvog svetskog rata postojala težnja da se kreira jelo u bojama italijanske zastave, ali se glavni dizajner ne zna. Toliko je jednostavna da je nemoguće utvrditi. Ipak, zna se ime hotela koji je ime “Caprese” prvi odštampao na svom jelovniku: Quisisana.
OK, ove egzotične nazive smo savladali – a treba da znate da ni stara dobra piletina nije ni namanje dosadna, pa i tu ima puno zanimljivosti:
- Ne samo na na planeti Zemlji trenutno ima više pilića nego ljudi, već prženo pile ima svoj dan u USA i to je 6. jul.
- Mada je pileće meso predstavjeno po prvi put na Vavilonskim rezbarijama oko 600 godina pre Hrista – neki ljudi nisu do današnjih dana shvatili da pilići nisu opasne zveri, pa ih se i dalje plaše. Ova fobija naziva Alektorophobia.
- Potrošnja piletine je skočila nakon Drugog svetskog rata, kada je bilo manje krupne stoke. Tako smo došli do situacije iz 2007. gde je 95% restorana imalo piletinu na meniju.
- U Australiji je dozvoljeno da se pilićima daju antibiotici iz preventivnih razloga, a mnoge zemlje i dan danas dozvoljavaju ovakvu preksu. Zato kompanije poput Perutnine Ptuj mogu da odluče sasvim suprotno: da liletinu gaje bez antibiotika i hormona.
I naravno da u zanimljivosti možemo da stavimo i podatak da je 2018. blogerka iz Srbije napravila preukusan Hasselback Caprese Chicken i evo recepta za ovo jelo 🙂 😀
Sastojci:
- pakovanje pilećih grudi Perutnina Ptuj Natur – 480g
- so i biber
- 2-3 kašike pesta od bosiljka (domaći ili kupovni)
- oko 120 g mocarele
- nekoliko krupnijih cherry paradajza
- svež bosiljak
- malo maslinovog ulja
Prilog:
- šolja bulgura (može i kuskus)
- svež, ili spanać u briketima
- 1 šolja domaće pileće supice
- 1 crni luk
- 2 čena belog luka
- šoljica belog vina
Priprema:
Isecite pileće grudi kako je prikazano na slici, pa ih posolite i pobiberite. Usvaki napravljen izrez ubacite pesto, seckan cherry i komadić mocarele. Stavite filovanu piletinu na papir za pečenje, prelijte kašikom maslinovog ulja i pecite na 180 stepeni (prethodno zagrejana rarna) dok meso na gornjoj strani ne dobije zlatnu boju.
Za to vreme pripremite prilog: iseckajte što sitnije crni luk i propržite ga na maslinovom ulju da postane staklast. Dodajte spanać i beli luk, a zatim i bulgur (ili kuskus). Sipajte pileću supu i vino, pa kuvajte dok bulgur ne omekša, oko 10-15 minuta. Pazite da ne bude ni previše ni premalo tečnosti, slično kao kada kuvate rižoto.
Gotovu Caprese piletinu servirajte preko priloga i ukrasite svežim bosiljkom.
Pozdrav od jedne mlade kuvarice koju tvoji recepti inspirisu da sprema (i jos vise da jede 🙂 ). Pratim blog vec neko vreme i jako mi se dopada edukativni deo o svojstvima namirnica i o tome kako da rukujemo njima cak i van striktno napisanog recepta, sto nama pocetnicima mnogo znaci. E sad, pitanjce za ovaj burgur – za koji sam upravo otkrila da uopste postoji 🙂 – da li se on potapa u vodu pre dodavanja u spanac ili to u ovom slucaju nije neophodno?
Bulgur se ne potapa… Inače, i on i kus kus su vrsta testenine, samo što je kuskus sitniji 🙂 Kuva se kao i svaka druga testenina, ali kraće.
Hvala puno :*
Hvala 🙂
Ni sama ne znam koliko puta sam pravila ovo jelo, svi ga obozavamo!