Možda je moderan burger američki izum, ali savršeno meke lepinje nikako nisu 🙂
“Tangzhong” lepinjice su najmekše, najvazdušastije, najelastičnije lepinje – s najtanjom korom. Za ovo perfekno testo, zasluge ipak idu azijskim narodima – koji inače ne vole peciva s debelom i jakom korom.
Šta je “tangzhong” pecivo?
Radi se o japanskoj metodi pripreme testa – gde se deo testa prvo skuva s vodom. Često ćete naći interpretacije da to produžava svežinu peciva, ali ovo nije baš najpreciznije.
Svežinu stvarno produžavaju masnoće: maslac ili maslinovo ulje i žumanca. Takođe, svežinu može da produži i dugačka fermentacija, kao i aditivi – ali ovo poslednje već ne želimo da koristimo 🙂
Metoda “tangzhong” zapravo utiče, u neku ruku, negativno na jaku glutensku strukturu testa i omekšava ga, ono postaje mnogo vazdušastije. Takođe, “tangzhong” onemogućava stvaranje jake korice na pecivu. A ovo je poželjna osobina za burger-lepinje.
Poželjna je i naglašena elastičnost, koja se dešava zbog “želatinozne” mase od vode i brašna, urađene na početku recepta. Drugim rečima, može da se postigne mekoća slična “briošu” – ali sa značajno manje masnoće.
Recept za “tangzhong” burger lepinje
Napomenuću da je za ovaj tip peciva (izvor) bolje upotrebiti brašno s više proteina. Naša brašna imaju oko 9 g proteina na 100 g brašna. Organsko brašno iz dm drogerije koje ovde koristim, ima 11 g.
Ovakvo testo se uobičajeno pravi s maslacem, ali sam sada rešila da nešto malo promenim i uradim ga s maslinovim uljem, jer volim njegov ukus i miris. Naravno, vi uvek možete tip masnoće da vratite na “fabrička podešavanja” 🙂
Sastojci:
Tangzhong:
- 20 g brašna tip 550 #dmBio
- 100 ml vode
Testo:
- 350 g brašna tip 550 #dmBio
- 7 g suvog kvasca (kesica)
- 1 kašičica soli
- 45 g šećera u prahu
- 125 ml Alpskog mleka #dmBio
- 1 jaje veličina L
- 50 g maslinovog ulja #dmBio
Za premazivanje:
- 1 celo manje jaje umućeno s 1-2 kašike mleka
- semenke neoljuštenog susama #dmBio
Priprema:
Prekrijte pleh papirom za pečenje. Premesite testo na pobrašnjenoj podlozi. Podelite ga na 8 jednakih delova i oblikujte lepinjice. Ako počnu da se lepe, nauljite ruke dok radite. Biće male i delovaće vam da je pleh od rerne preveliki za nešto ovako sićušno – ali ćete se kasnije iznenaditi koliko narastu 🙂 Upravo zato su i toliko meke i vazdušaste.
Poređajte ih na papir za pečenje i prekrijte nauljenom providnom folijom. Neka narastaju oko sat vremena. Pred kraj tog perioda, rernu zagrejte na 200 stepeni. Premažite lepinjice jajetom koje je razblaženo s malo mleka. Pospite semenkama susama. Čim ubacite pecivo u rernu – smanjite temperaturu na 175 stepeni. Pecite oko 15 minuta dok ne dobiju zlatnu boju. Hlade se na žici, a skladište u kutiji s poklopcem.
BONUS: Brza proteinska salata
Kao što lepinje mogu da se naprave dan ranije da posluže za doručak – tako i kvalitetna proteinska “salata”, koja će biti deo tog doručka, može da se uradi veče pre. Vrlo je zgodna, jer ne morate ništa da kuvate. Ideja za nju potiče od poznate salate s majonezom i jajima – Egg & Mayo salad, koja očigledno može da ima i svoju “plant based” verziju. Umesto jaja se koristi dmBio prirodni tofu, a umesto industrijskog majoneza – predivni, gusti francuski dresing za salate.
Sastojci:
- 250 g tofua #dmBio
- 3-4 pune kašike francuskog dresinga za salate #dmBio
- 1 puna kašičica senfa #dmBio
- 1/4 kašičice karija #dmBio
- so i biber
- 1 kašika nutritivnog kvasca
- za serviranje: zelena salata po izboru
Priprema:
Iseckajte tofu na kockice. U činiji izmešajte francuski dresing za salate, nutritivni kvasac, senf, kari, so i biber. Probajte dresing, i ako ste zadovoljni začinima – jednostavno umešajte tofu. Salatu servirajte uz zeleniše u burger-lepinji.
I ne zaboravite, ako niste raspoloženi da pečete lepinjice ili želite posno serviranje ove proteinske salate – upotrebite dmBio proteinski hleb. On ima malo ugljenih hidrata, pa takva izmena može da odgovara ne samo onima koji poste, već i sportistima i ljudima koji se hrane po “Low Carb” principu.

U saradnji s dm drogerie markt
Zdravo, možete li mi reći da li mogu koristiti bezglutensko brašno i psyllium umjesto kvasca?
Bezglutensko brašno i psilijum umesto običnog brašna – da, možete pokušati.
A kvasac ne može da se izbaci iz recepta.