Ovaj predivan plod jeseni je pristigao u Evropu iz Južne Amerike, ali se toliko odomaćio da danas bundevu nazivamo “srpskom bananom”. Bundeva je sigurno jedna od natraktivnijih jesenjih namirnica – što zbog divne narandžaste boje, što zbog ukusa. Samo što bundevu nedovoljno koristimo i nismo upoznati sa raznovrsnošću sorti koje danas možemo da nabavimo.
Đura Ilin je lekar koji je specijalizirao urgentnu medicinu, a Ljiljana Ilin je učiteljica u osnovnoj školi. Kako finasije nisu bile dovoljne za normalan porodični život, a bilo im je dosta i nezdrave ishrane i industrijske hrane – porodica Ilin u jednom trenutku okreće novi list i donosi odluku ne samo da se vrati domaćoj hrani, već i da započne sopstvenu proizvodnju na imanju u Banatu. Kada je sezona do kraja aprila, proizvode šparglu – a kada dođe jesen njihove bašte ukrasi mnoštvo različitih vrsta bundeva. Đurina i Ljiljanina deca su studenti i mada svaki član porodice ima primarni posao i obaveze – u porodičnom poslu učestvuju svi.
Kako nisam još uvek isprobala baš sve bundeve, priču o njima će ispričati porodica Ilin. Uz večinu opisa je slika proizvoda iz njihve bašte, a uz neke su tu i recepti.
Anđelika
Anđelika je mala muskatna bundeva poreklom iz Francuske. Ona je i dekorativna i jestiva – ima okrugao plod težine od 1-2kg, rebrastu koru izbledelo narandžaste boje. Mesnata unutrašnjost je tamno narandžasta, izrazito sočna i slatka zbog čega se najviše koristi u slatkim jelima. Dobro se skladišti pa može da stoji i po nekoliko meseci. Idelana je za pripremu kompota i kuvanje.
Ibica
Okrugli, blago rebrasti plodovi dostižu težinu od 2.5-3.5 kg. Meso je suvo, žuto-narandžaste boje i izutetnog kvaliteta a uzgaja se i zbog semenki koje imaju neuporedivo veću hranjivu vrednost od mesnatog dela. Znatno su bogatije i vitaminima i mineralima. Pošto je veoma slatka ona je i najčešće koriščćana bundeva kod nas, koju obično spremamo pečenjem u rerni. Kod ovog načina pripreme bitno je da se dobro očisti i prosuši pre nego što se stavi u pleh namazan malo putera, a onda se peče na 200 stepeni 45-60 minuta. Kada je gotova, po ukusu se prelije medom ili cimetom. Može da bude i prilog u slana jela, pa nije retka priprema i sa belim lukom, pinjolama i semenkama bundeve.
ButterNut
Ova izdužena kruškolika muškatna bundeva koja naraste do oko 2kg, ima tamno narandžastu mesnatu unutrašnjost slatkog i kremastog ukusa. Može da se peče, griluje, jede živa, koristi se u kremastim supama, kolačima, slatkim pitama, mafinima, kašicama za bebe, pekmezima, marmeladama, džemovima… Slobodno je uskladištite dok je sezona jer ima veoma dugačak vek trajanja – može da traje i do 2 godine. Kora ove bundeve je jestiva, a pošto je tanka po potrebi se veoma lako ljušti. Bundeva slična po obliku ButterNut bundevi je Tamburica, samo je još izduženija i ima jarko narandžastu boju. Odlična je za pasiranjei pravljenje kašica i sosova – naravno i klope za bebe!
Prinčeva kruna
Kora je tanka i siva, a meso debelo i sočno – tamno narandžasto, slatko i dobre konzistencije. Može da služi u dekorativne svrhe jer je bogato obrasla lišćem i dugačkim drškama. Sadrži velike količine dijetalnog vlakna pektina pa se smatra da ima lekovit uticaj. Može se jesti pečena, kuvana, pohovana, na roštilju, u obliku pudinga, kolača, pita, kompota, kaša i pirea, čiji ukus malo podseća na kesten. Naljbolji izbor ako pravie pire od bundeve.
Klasična banatska bela
Koristi se za pite i pečenje, a ima je u raznim veličinama. Uglavnom su to bundeve većeg tipa. U Banatu je najpopularniji recept pita bundevara ili “ludajnica” – recept je toliko popularan da se Dani Ludaje održavaju već 29. put. Ne može baš svako povrće da se pohvali ovakvom konstantnom popularnošću 🙂
Hokaido
Atraktivna, mala bundeva koja raste do 1-2kg, ima debelu jarkonarandžastu ili crvenu boju kore. Poreklom je iz Japana i odlikuje se vrlo aromatičnim, slatkim, ukusnim i zdravim mesom. Jedna je od najboljih i najcenjeniih jestivih bundeva koja se koristi podjednako i u slanim i u slatkim jelima, međutim najpopularniji je recept za kremastu supu. Postoji i veća verzija ove vrste – Big Hokaido – ako vam se kem supa dopadne toliko da poželite da je spremate češće. Nezamenljiva za krem supe i potaže.
Kaboča
Naziv Kaboča je od od imena grada Kambodže, odakle potiče ova bundeva. Ima suvo ali vrlo ukusno meso, a tanka zelena kora je takođe jestiva. Bojom kore, ali i samim mirisom podseća na lubenicu. Ova vrsta bundeve pokazala se najboljom jer nema načina na koji se ne bi mogla pripremiti ili iskoristiti. Kad je imate u kući, izbor jela od bundeve je bukvalno neograničen. Pravi je izbor za pite od bundeve, one klasične američke.
Musquee de Provence
Ova bundeva izuzetno neobičnog izgleda je Francuskinja, poput Anđelike. Uglavnom se koristi u pekarskim proizvodima jer se dobro slaže sa testima i pogodna je za pečenje. Popularna je za Halloween zbog oblika i boje, a kaže se da i oni koji inače ne vole bundeve ne mogu da ne zavole “Musquee de Provence”.
Turban tikva
Turban tikva je u isto vreme i dekorativna i jestiva. Može narasti do 5kg, kora je šarena a meso žuto-narandžasto i vrlo aromatično pa je idealna za pečenje. Veoma je popularna za pripremu krem-supica jer njena kora može da posluži kao dekorativna posuda za serviranje iste (ova fotografija je preuzeta s interneta).
* * *
U slučaju da ste dobili motivaciju da isprobate neku novu vrstu bundeve ili novi recept – egzotičnije vrste bundeva možete da pronađete na pijacama Kalenić, Đeram, Bajlonijevoj, Paliluli i Novom Beogradu. Nekoliko tezgi s ovih pijaca se snabdeva kod porodice Ilin, kao i par restorana iz Beograda. A ako vam zatreba neka posebna bundeva – ili kada počne sezona, špargli – kontaktirajte ih sami 🙂
O.B.O.Ž.A.V.A.M bundevu. <3 🙂
I ja 🙂
Posebno volim kockice pržene na maslacu, pa onda od toga pire i sl. 🙂
Moze li da se koristi na AntiCandidi dijeti?
Pittypana u LCHF verziji
Pitipana bukvalno znaci komadici u tiganju, na svedskom, i deo je standarda u kulinarskim navikama Svedjana. Toliko im je draga, da je jelo koje je je inace smisljeno da se do kraja iskoristi hrana u kuci, na jednostavan nacin, danas cak moguce kupiti kao smrznutu gotovu mesavinu za pitipanu koja ide direktno u tiganj. Tradicionalno povrce za ovo jelo koje se koristi je krompir, ali je bundeva ne samo varijanta za LCHF smernice u ishrani, vec, po meni, i ukusnija varijanta.
Probala sam raznim bundevama, svaka moze, samo su ukusi i teksture malo razliciti. Isto vazi i za luk. Redosled dodavanja namirnica i vreme termicke obrade zavisi od licnih preferencija.
U tiganj, bilo kakav, opet zavisi od sopstvenog ukusa da li koristiti teflonski, keramicki ili rostfraj, staviti neku masnocu tipa puter ili mast, vatra je umerena. Na mast izruciti prvo kockice bundeve, ako je sveza, ili luk (u mom slucaju, to je uvek crveni luk jer mise svidja taj slatkasti ukus uz bundevu). Na luk seckan na rebarca, posle 2-3 minuta, dodati seckanu slaninicu. Ako je slanina dimljena, dobicete taj smek, ali moze i sveza, samo da je mesnatija. Onda idu kockice pecenja, bilo kog, ili cak rostilja, bilo kog (cak i ako je bio u tai marinadi). Ja uvek imam u frizu vec spremljene polupecene kockice bundeve koje stavljam na kraju. Ako su kockice skroz pecene, onda hoce da sve bude malo neestetski na kraju, jer krenu da se deformisu, pa mi je varijanta polupecenije nekako najbolja.
Sve u svemu za 10tak minuta, imas super ukusan rucak uz koji dobro idu razne salate. Opet, neka lola bjonda uz honey-mustard dresing, s tim sto ja med zamenim s javorovim sirupom, jer kad vec pristajem na te UH, onda da se ogrebem za cink u javorovom sirupu, jer morske plodove retko jedem u BG, a verujem da letnji overdose nije dovoljan. I solim dresing umeboshi sircetom.
Vrhunski! 🙂 HVALA!
Link vise ne radi… Smrc. Gde sada moze da se nadje proizvodjac?
muskatne kruskaste proizvodi Gordana iz Barica kod Obrenovca, mozete da odete da birate ili narucite na tel. i posla ce vam brzom postom 061/220-7-999
srdacan pozdrav
[…] predlažem da pročitate jedan izvrstan članak o bundevama koji se nalazi na blogu Vitki Gurman: Čarobni svet bundeva: vrste, upotreba i recepti (Izvor: Maja Petrović – […]
Zdravo Majo, jedno pitanje – da li mozda znas gde u Beogradu ima da se kupi klasicna americka pita od bundeve? Ne da mi se da pravim koru za nju, a nekad bas pozelim da pojedem jedno parce 🙂
A koja je vrsta bundeve ona što je zovu Spagetti squash? Hvala