Buhtle su slatke loptice napravljene od testa s kvascem. Punjene su džemom ili filom od maka. Najčešće se serviraju tople, posute šećerom u prahu ili uz krem od vanile.
Mada ne spadaju u slatkiše koje često spremam, buhtle su veoma popularne. Svoje poreklo buchteln vode iz regiona Bohemia u Češkoj, a tradicionalno, spremale su se s džemom od šljiva. Veoma su popularne u kuhinjama Austrije, Nemačke, Slovačke, Slovenije, Mađarske, Hrvatske i Srbije.
Na ovu verziju buhtli urađenih u formi rolnica inspirisao me je recept na sajtu Cravings in Amsterdam, ne samo zbog oblika testa – već i zbog zanimljive kombinacije s glazurom od kikiriki putera. Zadržala sam ideju oko oblikovanja testa i glazure – ali za testo upotrebila svoj stari recept za buhtle.
Već neko vreme sam htela u novom jelu da iskoristim organski namaz iz dm drogerije, koji se 75% sastoji od jagoda, pa je ovo bila idealna prilika. Manje je sladak i nežniji od klasičnog džema od jagoda. Ako ipak želite jači i slađi ukus – upotrebite #dmBio namaz od jagoda, koji je bio zvezda moje Lincer torte 🙂
Testo za oko 12 rolatića:
- 500 g brašna tip 550 #dmBio + još za mešenje
- 1/3 kašičice soli
- 70 g šećera od šećerne trske #dmBio
- 250 g organskog alpskog mleka #dmBio
- kesica suvog kvasca
- 1/3 burbon vanile #dmBio
- 70 g omekšalog maslaca
- 1 jaje
Ostali sastojci:
- oko 30 g omekšalog maslaca za podmazivanje
- oko 3 kašike šećera u prahu
- 250 g namaza od jagoda #dmBio
- još oko 40 g maslaca za premazivanje
Za glazuru:
- 1/4 – 1/3 teglice kikiriki putera #dmBio
- šećer u prahu
- mleko
Priprema:
Brašno sipajte u činiju za mešenje i preko njega pospite burbon vanilu, so i šećer. U sredini brašna napravite udubljenje. Mleko malo zagrejte i u njemu rastvorite kvasac, pa sipajte u udubljenje u brašnu. Dodajte maslac i jaje. Sve izmešajte mikserom i umesite u glatko testo.
Testo treba da bude meko i u ovoj fazi se još uvek lepi. Istresite testo na pobrašnjenu radnu površinu i mesite ga rukama oko 10 minuta, da prestane da se lepi i postane elestično. Poklopite i ostavite oko 45-60 minuta da naraste.
Da pravite klasične buhtle (na šta možete takođe da se odlučite), ova količina testa je dovoljna za oko 20 kuglica. Ipak, pošto u ovoj verziji pravimo buhtle-rolnice, prvo je potrebno razvući testo. Pobro pobrašnite površinu za rad i oklagijom razvucite testo na veći pravougaonik – odokativno 50 x 30 cm. Premažite ga ravnomerno namazom od jagoda i formirajte rolat. Oštrim i tankim nožem isecite 12 rolatića.
Pleh u kome ćete peći podmažite mešavinom maslaca i šećera u prahu – jednostavno ih umutite zajedno i premažite. Poređajte rolatiće jedan do drugog i ostavite ih da pokriveni još jednom narastu. U pekač koji sam koristila, stavila sam 9 rolatića, a preostala 3 rolatića istovremeno pekla u kalupu za veće mafine.
Kad je testo naraslo, ugrejte rernu na 180 stepeni i pecite buhtle oko 35 minuta. Gotove su kad lepo porumene. Ispečene buhtle premažite otopljenim maslacem.
Spremite glazuru. Nisam napisala mere za šećer u prahu i mleko, jer sami možete odlučiti da li želite više ili manje glazur – ili da li želite da ona bude manje ili više slatka. Za početak zagrejte i omekšajte kikiriki puter, najlakše u mikrotalasnoj. Dodajte malo mleka, pa umutite mikserom. Zatim dodajte malo šećera u prahu. Ako hoćete slađu glazuru, dodajte još šećera i mleka, pa ovo naizmenično ponavljajte… Kreirajte sami glazuru kakva se vama sviđa i probajte je dok radite.
Ako je glazura mekša i sipate je na toplije testo, razliće se po rolatima poput kreme. Ako je gušća, a buhtle i glazura su hladni, možete da dekorišete rolatiće dresir kesom ili špricem za ukrašavanje. Ja sam išla na manje slatku varijantu, srednje gustine i prelila preko toplih rolatića – kako bi gornji sloj malo upio glazuru.
Uglavnom, ovakva glazura se brže sprema od uobičajenog krema s vanilom – a miks jagode i kikirikija je izuzetno interesantan. Pretpostavljam da i sami možete da osmislite neke druge kombinacije ukusa 😉