Učestvujte u nagradnoj igri #NajdoživljajBled i otputujte na 4 dana u dvoje! U slučaju da do sada niste posetili Bledsko jezero ili ste već bili i ide vam se ponovo – sve što treba da uradite je da glasate na sajtu “Sava Hotels & Resorts” za doživljaj s Bleda koji se vama najviše dopada 🙂
Svima je poznata oznaka koja se koristi na Twitter-u i Facebook-u za fotografije hrane #FoodPorn. Ja sam je slobodno prevela na srpski kao “Gastro Pornićarenje” 🙂 Na Bledu, pored mogućnosti za aktivni odmor očarala me je i hrana pa je putovanje bilo 100% #GastroPornićarsko jer sam sve vreme fotografisala hranu.
Uredno i maštovito serviranje hrane mi mnogo znači i volim da se time bavim u slobodno vreme. Na Bled sam otišla samo samo par dana nakon što sam radila na spoju običnog sutijaša i molekularne gastronomije i to je izgledalo ovako:
Imam motivaciju da posebno obradim dezerte s Bleda iz više razloga. Kao prvo, svi dezerti su bili lagani, voćni, kremasti, ne preterano slatki i posluženi u veoma umerenim količinama, upravo onako kako bi i trebalo. Drugo, koriste se prirodni sastojci, a treće – za većinu postoji mogućnost da se naprave i u nekoj izmenjenoj Low Carb varijanti, pa ću u tekstu ostavljati linkove ka receptima koji mogu da posluže da se spremi nešto najsličnije onome što vidite u tanjiru ali uz minimalnu količinu šećera. Čemu pisati nove recepte za nešto što već postoji ako samo treba drugačije da se složi i kombinuje?
A najbitnije za kraj, sve je lepo servirano pa može da bude inspiracija za moje (a nadam se i vaše) nove kulinarske kreacije – pa idemo redom uz Low Carb linkove!
Jabuka u Sabayon sosu sa sladoledom od suvih šljiva
U kavezu od testa se nalazi pečena jabuka u kojoj su orasi i suvo grožđe, servirana sa sladoledom čokolade sa suvim šljivama. Sladoled je serviran na mleku u prahu, tačkice su neki džem a sos na jabuci je klasičan Sabayon sos. Za Low Carb verziju dezerta koristite:
- Osnovni recept za sladoled sa stevijom – izbacite jagode iz recepta a dodajte crnu čokoladu i sitno seckane suve šljive
- Recept za tufahije sa stevijom – kavez od testa otpada pa jabuke možete da dekorišete listićima blanširanog badema ili napravite neku dekoraciju parčićima svežeg kokosa
- Recept za Sabayon sos – koji može da bude sa ili bez šećera (radi se o maloj količini pa može i ne mora da se zameni stevijom – lični izbor)
- Umesto džema koristite bilo koje izblendovano i dobro ukuvano voće bez dodavanja šečera
Parfe od krušaka sa sladoledom od ribizli
I ovaj recept je prilagodljiv ishrani sa malo ugljenih hidrata:
- Recept za parfe od krušaka se nalazi na ovom linku a ukrasi na parfeu su od čokolade (oblik zrna kafe, ali može da posluži i krupno rendana crna čokolada)
- Sladoled pravite prema osnovnom sladoledu sa stevijom ali jagode zamenite ribizlama ili drugim bobičastim voćem po izboru (nakon blendovanja voće propasirajte i odstranite ostatke semena, posebno ako su vaš izbor kupine)
- Sos je od razblažene topljene mlečne čokolade – ipak ja bih predložila da istopite crnu čokoladu i izmešate sa nemućenom slatkom pavlakom (nikako biljnom!)
- “Sunđer” sa slike je neka vrsta sredine slatkog patišpanja pravljena sa pistaćijem i vanilom i to tako da se vanila baš oseća pa belanca preostala od parfea mogu da se iskoriste uz dodavanje pistaćija mlevenog u mlinu za kafu. Ipak bez brašna je nemoguće da se ovo ispeče, pa ako ste na strožem Low Carb-u jednostavno pospite kolač sa sitno mlevenim pistaćijem a vanilu ubacite u kremu od čokolade.
Panna Cotta s jagodama
Panna Cotta je serivrana sa voćnim sirupom koji sadrži šećer i ukrasi su od karamelizovanog šećera. Low Carb verziju ove poslastice sam objavila ranije ali je ovakvo serviranje sa slike neizvodljivo bez šećera. Ono na šta bih skrenula pažnju je to da je panakotica bila u kalupu od plastične čaše. I sama često koristim plastične čase pri serviranju hrane – posebno za salate koje idu sa prelivima na bazi pavlake – a onima koji nemaju slikionske modle mogu da posluže i za želiranje ovakvih poslastica.
Da ne ostanemo bez Low Carb ideje, neka verzija panakote koju sam poslednji put servirala je bila Panna Cotta na sredini dubokog tanjira u koji sam sipala blendovane i dobro ohlađene jagode – nešto kao Panna Cotta u “hladnoj supi od voća” – i posula to listićima blanširanog badema.
Bledska krempita
Mada sam ranije objavila i recept za Low Carb krempitu čiji krem uvek može da se iskoristi za serviranje u čašama uz voće ili čokoladni preliv – ova prava i originalna Bledska kremipita ne može da se odradi u Low Carb varijanti.
Bledska krempita je čuveni slatkiš na koji su veoma ponosni i od 1953. godine ovde je proizvedeno 12 miliona krempita. Danas su ove krempite poznat brend i svako ko dođe na Bled mora da ih proba. Ako odete na Bled i smažete krempitu treba da znate dve stvari:
- U proizvodnji nema veštačkih sastojaka: samo prava pavlaka, jaja, puter (čak i u kori od lisnatog testa koja se pravi s puterom prema originalnom receptu)
- U ovom originalnom zadovoljstvu ima 470 kalorija pa nekon konzumacije izaberite neku aktivnost poput šetnje, trčanja, vožnje bicikle ili se eventualno snađite na neki drugi način 🙂
Za proizvodnju ovog slatkiša zadužena je ekipa u jednom malom i efikasnom poizvodnom pogonu koji se bavi samo krempitama. Koliki su mikseri tamo ožete da vidite na slikama, a iz jednog pleha se dobija 35 krempitica:
Spektakl u tanjiru
Jedna od mojih omiljenih kulinarskih poslovica glasi:
“Buddhism is a religion based on teachings of Buddha. Gordonism is a religion based on teachings of Gordon Ramsay“
Kuvar Grand hotela je nekada radio u jednom od restorana Gordona Remzija, a pripadnost Gordonizmu se odmah primeti na tanjiru. Ovaj dezert može da se nazove i “Kruška na 3 načina” i sastoji se od Panna Cotte od kruške i sladoleda od kruške (za koje možete da upotrebite prethodno linkovane recpte uz male izmene). Na vrhu Panna Cotte je umućena slatka pavlaka dok sladoled odmara na karamelizovanim lešnicima (u Low Carb varijanti ovo treba zameniti samo prepečenim seckanim lešnicima).
Male narandžaste sferice su sfere od narandže urađene prema metodi molekularne gastronomije (kalcijum i alginat) ali posto ove praškove sigurno nemate kod kuće – možete da jednostavno ubacite želatin u sok od ceđene narandže i ohladite tečnost u mini silikonskim kalupima za praline. Ono što je došlo kao dodatak dezertu i servirano je naknadno je supa od krušaka (na drugoj slici).
Meni je ovde ideja “jedno voće na tri načina” bila biser koji treba iskoristiti – pa umesto s kruškama možete da se poigrate i sa bilo kojim drugim sezonskim voćem: kajsije, breskve, dinja i maline su samo neke voćke koje mi padaju na pamet. Nije da ne bih zgrabila i mango ili japansku jabuku za ovo!
Ako imate drugačiji LowCarb/LCHF recept za neki od “elemenata” sa ovih tanjira, prekucajte ga u komentarima. A u slučaju da nešto spremite i servirate u ovom fazonu, ostavite fotografiju na FB stranici bloga da zajedno uživamo u slikama hrane – ja volim #FoodPorn 🙂
U narednom delu Gastro-Bleda saznaćete kakva su bila predjela i glavna jela – uključujći i ono “Remzijevsko”.
I naravno – ne zaboravite da glasate! Srećno!